Jo Nesbø w Polsce

Jo Nesbø, norweski autor kryminałów, zawita do Wrocławia jako gość Europejskiej Stolicy Kultury. Spotkanie z pisarzem odbędzie się 23 kwietnia z okazji objęcia przez Wrocław kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Jo Nesbø, fot. Paal Audestad (źródło: materiały prasowe)

Jo Nesbø, fot. Paal Audestad (źródło: materiały prasowe)

Powieści skandynawskiego autora od lat królują na listach bestsellerów – na całym świecie sprzedano dotąd ponad 27 milionów egzemplarzy jego książek, w tym ponad milion w Polsce. Do tej pory opublikowano 14 tytułów, które przetłumaczono na ponad 50 języków, m.in. angielski, czeski, francuski, niemiecki, polski, portugalski i rosyjski. Thriller Łowcy głów, zekranizowany w 2012 roku, otrzymał nominację do nagrody BAFTA oraz nagrodę Saturn za najlepszy film zagraniczny. Obecnie trwają prace nad ekranizacją powieści Pierwszy śnieg. W rolę komisarza Harry’ego Hole wcieli się Michael Fassbender.

Nesbø zdobył kilkanaście nagród krajowych i zagranicznych, w tym amerykańskich i brytyjskich, za swój najbardziej popularny cykl kryminałów. Za debiutancką powieść z 1997 roku Człowiek-nietoperz otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz za najlepszą powieść kryminalną. Za powieść Czerwone gardło pisarza uhonorowano w 2000 roku Nagrodą Księgarzy Norweskich. W 2004 roku książka ta została wybrana najlepszym norweskim kryminałem wszech czasów. W roku 2010 Nesbø był gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, podczas którego odebrał Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości. W roku 2013 norweski parlament przyznał mu Nagrodę Peer Gynta – za wpisanie Norwegii na światową mapę literatury.

W tym roku pretekstem do przyjęcia zaproszenia przez Jo Nesbø jest Projekt Szekspir, w ramach którego w związku z 400-leciem śmierci Williama Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy, powierzając im opowiedzenie na nowo wybranych przez nich dzieł wielkiego dramaturga. Nesbø stworzył powieść inspirowaną Makbetem, która w Polsce ukaże się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, które jest polskim partnerem projektu.

Jo Nesbø urodził się w 1960 roku w Oslo. Jako młody chłopak grał w klubie piłkarskim Molde FK, ale w wyniku kontuzji musiał zrezygnować z kariery piłkarskiej i postanowił realizować się w innych dziedzinach. Obecnie należy do najgłośniejszych skandynawskich autorów kryminałów, a jego biografia jest dość nietuzinkowa. Z wykształcenia ekonomista, pracował jako makler i dziennikarz. Finanse porzucił jednak dla pisania kryminałów. Jest też muzykiem rockowym, wokalistą i autorem tekstów piosenek zespołu Di Derre. Nagrał również płytę solową.

Jo Nesbø w Polsce
W ramach otwarcia Światowej Stolicy Książki UNESCO
23 kwietnia 2016 roku
Wrocław

Dodaj komentarz