• 2016-02-11

Wystawiajmy się! 2016 – Polscy projektanci jadą w świat

Instytut Adama Mickiewicza już po raz trzeci ogłasza otwarty nabór dla polskich projektantów, którzy pragną pokazać swoje prace międzynarodowej publiczności. Niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym projektantem, czy dopiero zaczynasz swoją karierę w designie, pokaż światu co masz do zaoferowania: wystaw się! Zgłoszenia można przesyłać do 29 lutego.

„Wystawiajmy się! 2016”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wystawiajmy się! 2016”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2014 roku Instytut Adama Mickiewicza uruchomił program Wystawiajmy się! Projekt skierowany jest do polskich designerów, którzy pragną zaprezentować swoje prace międzynarodowej publiczności. Biorąc udział w programie projektanci mogą ubiegać się o wsparcie prezentacji ich prac podczas najważniejszych wydarzeń w branży designu na świecie. W naborach dwóch poprzednich edycji łącznie wpłynęło do Instytutu ponad 90 zgłoszeń od projektantów z całej Polski. W 2014 i 2015 roku, na międzynarodowe wydarzenia, w tym Milan Design Week, Clerkenwell Design Week w Londynie, WantedDesign w Nowym Jorku, DMY Berlin, London Design Festival, Maison et Objet w Paryżu czy Dutch Design Week w Eindhoven, pojechało 27 projektantów i grup projektowych.

Promocja polskiego wzornictwa na świecie jest jednym z priorytetów operacyjnych Instytutu. Programem Wystawiajmy się! chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebom polskich projektantów, często będących na progu kariery, którzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na prezentacje za granicą. Ogromne zainteresowanie projektem dowiodło konieczności podejmowania tego typu działań – mówi Barbara Krzeska, kierowniczka projektu Polska Design w Instytucie.

Udział w międzynarodowych targach branżowych jest dla projektantów okazją by zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności, nawiązać kontakty z profesjonalistami (kuratorami, producentami, dystrybutorami), podjąć współpracę z międzynarodowymi partnerami, a także włączyć się do międzynarodowego obiegu wymiany nowych idei i trendów. Pokazując prężnie działających polskich projektantów i wyjątkowe efekty ich pracy, Instytut umacnia świadomość zagranicznych odbiorców na temat współczesnej kultury polskiej.

Zgłoszenia mogą nadsyłać zarówno doświadczeni, jak i początkujący projektanci, osoby indywidualne oraz grupy projektowe. Projektanci mogą się ubiegać o wsparcie prezentacji na zagranicznych targach, festiwalach i biennale designu, a także w wystawach zbiorowych i indywidualnych organizowanych przez polskich lub zagranicznych kuratorów w muzeach i galeriach zagranicą. Wsparcie finansowe Instytutu może objąć m.in. wynajem przestrzeni wystawienniczej, transport obiektów na wystawę, druki materiałów promocyjnych, a także koszty podróży i noclegi. Od zgłaszających wymagany jest natomiast wkład finansowy w wysokości min. 20% całości kosztów zawartych w kosztorysie wstępnym.

Wszystkie otrzymane aplikacje zostaną poddane ocenie merytorycznej przez członków zespołu projektu Polska Design Instytutu Adama Mickiewicza oraz ekspertów zewnętrznych, Agnieszkę Jacobson-Cielecką i prof. dr hab. Michała Stefanowskiego. Jacobson-Cielecka jest niezależną kuratorką wystaw designu, dyrektorką programowa School of Form w Poznaniu i członkinią Rady Programowej Łódź Design Festival. Prof. Stefanowski jest kierownikiem Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Procedura zgłoszenia jest prosta: należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wstępny kosztorys na stronie internetowej Instytutu Adama Mickiewicza i wysłać na adres mailowy projektu.

Wystawiajmy się! 2016
Termin nadsyłania zgłoszeń: 29 lutego 2016 roku
Ogłoszenie wyników naboru: 11 marca 2016 roku
Organizator: Instytut Adama Mickiewicz

Dodaj komentarz