Rzeźby Eduardo Chillidy a muzyka

Z okazji premiery katalogu Brzmienia wrocławskie BWA zaprasza na spotkanie i dyskusję z autorami publikacji o związkach rzeźb Eduardo Chillidy z muzyką, a także na oprowadzanie kuratorskie.

Katalog „Eduardo Chillida. Brzmienia” (źródło: materiały prasowe)

Katalog „Eduardo Chillida. Brzmienia” (źródło: materiały prasowe)

Wystawie Brzmienia towarzyszy obszerna publikacja, zawierająca prezentacje prac baskijskiego artysty, teksty kuratorów wystawy i specjalistów z dziedziny sztuki i muzykologii. Katalog zawiera fotografie prezentowanych na wystawie prac artysty, a także rysunki i zdjęcia rodzinne z archiwum rodziny Chillida-Belzunce. Teksty do publikacji napisali historycy sztuki i muzykolodzy: Inés R. Artola, Pedro Ordóñez Eslava i Germán Gan Quesada; syn artysty Ignacio Chillida oraz Nausica Sánchez z Fundacji Eduardo Chillida – Pilar Belzunce.

Wydawcą katalogu jest Biuro Festiwalowe Impart 2016.

Podczas spotkania 20 lutego o godz. 16.00 będzie miała miejsce dyskusja z udziałem kuratorki Inés R. Artola oraz specjalnie zaproszonych na tę okazję gości: kompozytora Gorki Aldy oraz historyka sztuki i muzykologa Pedro Ordóñeza Eslavy. Spotkanie poprowadzi Michał Libera, socjolog od ponad 10 lat zajmujący się muzyką, kurator wielu wydarzeń muzycznych, współpracujący m.in. z warszawską Zachętą, CSW Zamkiem Ujazdowskim czy Satelitą w Berlinie.

Po spotkaniu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadzi Inés R. Artola.

Organizowana przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 wystawa Brzmienia to prezentacja prac Eduardo Chillidy, jednego z największych rzeźbiarzy na świecie drugiej połowy XX wieku, której kuratorami są Inés R. Artola oraz syn artysty Ignacio Chillida. Ekspozycja prezentuje nowe podejście do twórczości Hiszpana, skupiając się na dźwiękach, jakie emanują z jego rzeźb. Projekt stanowią także dwie instalacje dźwiękowe kompozytora Gorki Aldy wybrzmiewające we wnętrzu galerii. Na finisażu w marcu będzie można usłyszeć cykl utworów innego kompozytora, José M. Sáncheza-Verdú, skomponowanych specjalnie na tę wystawę. Kompozycje wykonają na żywo akordeonista Iñaki Alberdi z kwartetem saksofonowym Sigma Project.

Dodatkowo w ramach projektu organizowane są między innymi bezpłatne oprowadzania dla grup zorganizowanych po wystawie czy warsztaty dla dzieci i rodziców.

Projekt zrealizowany w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Eduardo Chillida. Brzmienia – promocja katalogu
20 lutego 2016 roku, godz. 16.00
Galeria Awangarda BWA Wrocław

Dodaj komentarz