• 2016-02-11

Chłopiec i świat – premiera i dyskusja wokół animacji nominowanej do Oscara

19 lutego, na tydzień przed rozdaniem Oscarów, do polskich kin wejdzie film Alê Abreu Chłopiec i świat – kandydat do najważniejszej nagrody przemysłu filmowego w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany. Premierę w kinie Muranów w Warszawie uzupełni dyskusja poświęcona filmowi, w której wezmą udział Kaja Klimek, Szymon Holcman i Grzegorz Wacławek.

„Chłopiec i świat”, reż. Alê Abreu – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Chłopiec i świat”, reż. Alê Abreu – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

http://news.o.pl/wp-admin/edit.php

Brazylijska produkcja nagradzana na festiwalach na całym świecie w ostatnich dniach została wyróżniona Annie Awards w kategorii Najlepsza niezależna animacja. Jest to niezwykła animacja łącząca wiele technik artystycznych, przedstawiająca złożoność świata z perspektywy dziecka. Film bez dialogów, oparty na wyjątkowych obrazach i muzyce pojawił się na wielu festiwalach, zbierając nagrody i przede wszystkim zachwyty nad wyjątkową, oryginalną stylistyką.

Tuż przed poznaniem werdyktu Akademii odbędzie się w Warszawie pokaz premierowy połączony z dyskusją wokół animacji i kina artystycznego vs. kina komercyjnego. Film Alê Abreu staje w szranki o Oscara z produkcjami spod znaku Disneya i Pixara. Wcześniej przyznawane nagrody i wyróżnienia w dziedzinie animacji pokazują, że filmy takie jak W głowie się nie mieści i Chłopiec i świat konkurują ze sobą na międzynarodowych festiwalach i dzielą między siebie wyróżnienia i nagrody.

Co jednak wyróżnia film Abreu i jakie ma szanse w wyścigu o Oscara z takimi tytułami jak np. Anomalisa czy wspomniane W głowie się nie mieści? Porozmawiamy również o animacji jako o formie stereotypowo odbieranej jako film dla dzieci i przyjrzymy się, czy Chłopiec i świat to film dla dzieci i tylko dla nich. To tylko część z wątków dyskusji do której zaproszono Kaję Klimek, Szymona Holcmana i Grzegorza Wacławka.

Chłopiec i świat
Reż. Alê Abreu
Pokaz premierowy i dyskusja: 19 lutego 2016 roku, godzina 19.00
Dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Kino Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz