• 2016-02-10

Pat Metheny zagra w Europejskiej Stolicy Kultury

Dzięki organizowanemu od kilkunastu lat Gitarowemu Rekordowi Guinnessa Wrocław zyskał nieformalne miano Europejskiej Stolicy Gitary. 22 czerwca w Hali Stulecia wystąpi gitarzysta jazzowy Pat Metheny. 31 lat temu właśnie w tym miejscu muzyk zagrał swój pierwszy koncert w Polsce. Teraz powraca do Wrocławia ze swoim nowym zespołem.

Pat Metheny (źródło: materiały prasowe)

Pat Metheny (źródło: materiały prasowe)

Pat Metheny urodził się w 1954 roku w Lee’s Summit. Zanim ukończył 15 lat grywał już regularnie z najlepszymi jazzowymi muzykami w Kansas City. Pod okiem mistrza wibrafonu Gary’ego Burtona (z którym współpracuje do dnia dzisiejszego) wypracował swój unikalny, charakterystyczny styl gry, w którym łączył elastyczną artykulację zwyczajowo zastrzeżoną dla instrumentów dętych z zaawansowaną rytmiką i wrażliwością na harmonię. Jego nowatorski sposób gry i improwizacji był jednak mocno osadzony w tradycji jazzu, swingu i bluesa. Debiutancki album Bright Size Life z 1975 roku okazał się przełomowy. Od czterech dekad artysta nieustannie eksperymentuje, wykorzystując najnowsze technologie.

Muzyka Metheny’ego nie zna granic, artysta swobodnie porusza się po wszystkich gatunkach jazzu. Tradycyjne brzmienia Południa, be-bop, jazz-rock, fusion, free jazz, muzyka filmowa, latin jazz, zniewalający pop, awangardowe eksperymenty z pogranicza muzyki klasycznej – dzięki nienagannemu muzycznemu wykształceniu i muzycznej intuicji Metheny jest w stanie zagrać dosłownie wszystko. Współpracował z tak różnymi artystami jak Steve Reich, Ornette Coleman, Herbie Hancock, Jim Hall, Milton Nascimento i David Bowie. Przez dekady pracował z pianistą Lylem Maysem, tworząc kompozytorski duet porównywany do Lennona i McCartney’a. Był jednym z pierwszych jazzowych muzyków wykorzystujących na szeroką skalę syntezatory i to głównie dzięki niemu zaczęto traktować poważnie elektroniczne brzmienia i wykorzystywać syntezatory do komponowania muzyki. Tylko jeden artysta robił to na równie szeroką skalę – był nim Frank Zappa. Żeby zobrazować wszechstronność muzyka, wystarczy przywołać 1985 rok – w odstępie kilku miesięcy Metheny nagrał we współpracy z Davidem Bowiem swój najbardziej przebojowy materiał – soundtrack do filmu Sokół i koka oraz freejazzowe arcydzieło Song X we współpracy z Ornettem Colemanem.

Pat Metheny zyskał nie tylko setki tysięcy fanów, ale i nieustający aplauz krytyków i środowiska muzycznego. Zdobył aż dwadzieścia nagród Grammy, zaliczając przy tym niebywałą serię siedmiu kolejnych nagród za siedem kolejnych albumów. Wygrywał m.in. w kategoriach Best Rock Instrumental, Best Contemporary Jazz Recording, Best Jazz Instrumental Solo i Best Instrumental Composition. Jego najbardziej znany album Secret Story odtwarzano do znudzenia w komercyjnych rozgłośniach radiowych, jego koncerty pokazywano w polskiej telewizji w prime-time. W 1985 roku zagrał w Polsce po raz pierwszy.

22 czerwca historia zatoczy koło – Pat Metheny po 31 latach powróci do Hali ze swoim najnowszym zespołem, w którego skład wchodzą: legendarny perkusista Antonio Sánchez (kompozytor ścieżki dźwiękowej do oscarowego filmu Birdman), jeden z najlepszych europejskich pianistów Gwilym Simcock oraz wychowana na muzyce Red Hot Chilli Peppers basistka Linda Oh. Będzie to pierwszy europejski koncert w tym składzie.

Pat Metheny – koncert
22 czerwca 2016 roku, godz. 20.00
Hala Stulecia we Wrocławiu

Dodaj komentarz