Rozdroża Wolności

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza do udziału w 6. Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną Rozdroża Wolności 2016. Projekty konkursowe można nadsyłać do 8 maja.

 6. Międzynarodowy Konkurs na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

6. Międzynarodowy Konkurs na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności 2016” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizacja Festiwalu Form Przestrzennych inspirowanych ideą wolności w Gdańsku – mieście, w którym miały miejsce najważniejsze europejskie wydarzenia historyczne XX wieku – ma znaczenie symboliczne. Tutaj wybuchła II wojna światowa, miał miejsce strajk w Stoczni Gdańskiej, a „Solidarność” zainicjowała ciąg wydarzeń prowadzący do upadku komunizmu w Europie Centralnej i Wschodniej.

Festiwal Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności” obejmuje międzynarodowy konkurs na formę przestrzenną i instalację artystyczną, międzynarodowy plener rzeźby z drewna, seminarium o sztuce w przestrzeni publicznej oraz wiele mniejszych imprez towarzyszących z udziałem publiczności. Wszystkie wydarzenia związane z festiwalem odbywają się w przestrzeni miejskiej Gdańska.

Kulminacja „Rozdroży Wolności” następuje we wrześniu, gdy odbywa się plener rzeźby z drewna (podczas dwóch edycji uczestniczyli w nim rzeźbiarze z Polski, Hiszpanii, Ukrainy, Litwy, Norwegii). Trwa on ponad dwa tygodnie. Jego efekt publiczność może podziwiać podczas wernisażu i wystawy poplenerowej.

Przez 8 lat od powstania konkursu w przestrzeni Gdańska zrealizowano ponad 20 form przestrzennych, z których większość istnieje do dzisiaj, na stałe wpisując się w tkankę miejską. Co roku jury konkursowe otrzymuje 20–50 projektów od artystów z całego świata.

6. Międzynarodowy Konkurs na Formę Przestrzenną Rozdroża Wolności 2016
Termin nadsyłania projektów: 8 maja 2016 roku
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Dodaj komentarz