Rita Baum o wykluczeniu

Już wkrótce do sprzedaży trafi najnowszy numer kwartalnika „Rita Baum” poświęcony grupom wykluczonym społecznie, etnicznie i kulturowo.

„Rita Baum”, nr 38, 2015 – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Rita Baum”, nr 38, 2015 – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Uchodźcy i emigranci to dzisiaj temat gorący. O środkowoeuropejskich ksenofobiach pisze Kaja Puto, Marta Mazuś opisuje intrygujący performans teatralny z udziałem Ukrainek pracujących w Warszawie, a Zuzanna Gawron przedstawia koszmar dzieci przetrzymywanych miesiącami za kratkami z powodu swojego nieunijnego obywatelstwa. Dopełnieniem tego wątku są fragmenty dziennika Ekateriny Lemonjavy, gruzińskiej emigrantki umieszczonej w zamkniętym obozie dla uchodźców w Lesznowoli.

A jak wygląda życie ludzi transpłciowych w Polsce? O tym problemie ciekawie pisze Piotr Czerniawski i w tekście relacjonuje dwa anonimowe głosy takich osób. W tym samym nurcie wykluczeń lokuje się tekst Marcina Antoniaka o seksie osób niepełnosprawnych.

W dziale teatralnym Barbara Chabior kreśli społeczny portret trzech dolnośląskich scen: legnickiej, jeleniogórskiej i wałbrzyskiej na tle przemian politycznych ostatnich dwudziestu lat. Równie ciekawa jest rozmowa Ewy Miszczuk i Marcina Czerwińskiego z więźniami – członkami grupy teatralnej Jubilo z Wrocławia, którzy opowiadają o walce z marazmem i negatywnymi skutkami życia za kratami.

Ponadto w najnowszej „Ricie” prezentowane są prace plastyczne Violki Kuś i Michała Fryca, wiersze artystów z wrocławskiej galerii ArtBrut, rozmowy Lecha Molińskiego z Agnieszką Zwiefką (autorką filmów dokumentalnych Albert Ciemna i Królowa ciszy) oraz Andrzeja Ficowskiego ze Sławojem Tanasiem o zjawisku tanatoturystyki.

„Rita Baum”
nr 38, 2015 rok

Dodaj komentarz