Varga z setką felietonów

Setka – wybór stu felietonów pióra Krzysztofa Vargi – jest szczególną kroniką wydarzeń kulturalnych i społecznych, subiektywnych zachwytów oraz rozczarowań spisanych we właściwym Vardze soczystym, inteligentnym i przenikliwym, a przy tym zabójczo żartobliwym stylu.

Krzysztof Varga, „Setka” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Krzysztof Varga, „Setka” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Gdzie rozpoczyna się seans oczekiwanego filmu, dokąd trafia nakład kontrowersyjnej książki, tam już jest Krzysztof Varga, już zasiada na widowni, już kręci się niecierpliwie i cieszy spragniony doznań. Varga jest zachłannym konsumentem kultury we wszelkich jej przejawach. Czyta nałogowo, ogląda kompulsywnie, trzyma rękę na pulsie twórczości wszelakiej. Nie zawaha się przed wyprawą na drugi koniec Polski, by na własne oczy obejrzeć Park Figur Sakralnych. Buszuje po osobliwych księgarniach i antykwariatach, ogląda rodzime produkcje filmowe i uzależnia się od amerykańskich seriali. Jest papierkiem lakmusowym wybitności i kulturalnej tandety.

Styl tekstów Vargi przywodzi na myśl innego kronikarza rzeczywistości – Stefana Wiecheckiego „Wiecha”. Pozornie bierze rzeczywistość za dobrą monetę. Schowany w mieszkaniu na warszawskim Mokotowie, ironista, błazen i niestrudzony obserwator codzienności błyskawicznie wyczuwa zachodzące zmiany kulturowo-społeczne, które przybliża kpiarskim tonem, rozkładając je na czynniki pierwsze. Daje przy tym popis erudycji i mistrzostwa literackiej frazy. Dzięki temu Setkę połyka się łapczywie bez skutków ubocznych, choć jej lektura może nieść ze sobą konsekwencje nie tylko zarwanej czytelniczej nocy, ale również wyostrzenia zmysłu krytycznej obserwacji i skłonności do gorzkiej refleksji.

Krzysztof Varga – urodzony w Warszawie w 1968 roku, pisarz, felietonista. Autor m.in. powieści: TequilaNagrobek z lastrykoAleja NiepodległościTrocinyMasakra, zbioru felietonów Polska mistrzem Polski. Wydał także książki eseistyczne o Węgrzech – Gulasz z turula i Czardasz z mangalicą. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, laureat Nike Czytelników w 2009 roku za Gulasz z turula. Mieszka w Warszawie.

Krzysztof Varga, Setka
Premiera: 3 lutego 2016 roku
Wydawnictwo Wielka Litera

Dodaj komentarz