• 2016-02-08

Wyznawca w Teatrze Studio

Spektakl inspirowany jest dwoma heterogenicznymi tekstami kultury: współczesną narracją o kontrowersyjnym wyborze moralnym Żyda, który stał się antysemitą (bohatera znanego filmu Henry’ego Beana Fanatyk), oraz staropolskim dialogiem pasyjnym O ofiarowaniu Izaaka. Premiera Wyznawcy będzie miała miejsce w Teatrze Studio 11 lutego.

„Wyznawca”, reż. Natalia Korczakowska, fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: materiały organizatora)

„Wyznawca”, reż. Natalia Korczakowska, fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska (źródło: materiały organizatora)

Daniel Burros, sekretarz Amerykańskiej Partii Nazistowskiej i lider Ku Klux Klanu w stanie Nowy York, zapytany w słynnym wywiadzie dla „New York Timesa” z 1965 roku o swoją bar micwę zagroził dziennikarzowi, że popełni samobójstwo, jeżeli ten opublikuje prawdę o jego żydowskich korzeniach. Kiedy autor artykułu John McCandlish Phillips dowiedział się o samobójczej śmierci Daniela B., oświadczył, że nie czuje się za nią odpowiedzialny, ponieważ był to akt sprawiedliwości wymierzony przez Boga, a on sam był tylko narzędziem w jego rękach. Jakie siły stworzyły Daniela B.? – pyta Phillips w swoim artykule, zestawiając fakt nieprzeciętnej inteligencji żydowskiego chłopaka z jego pragnieniem odbudowy w Stanach Zjednoczonych nazistowskich Niemiec. Jakie siły pozwoliły legendarnemu amerykańskiemu dziennikarzowi zinterpretować tragiczną śmierć Daniela B. w kategorii złożonej Bogu ofiary?

Scenariusz i reżyseria: Natalia Korczakowska
Instalacja muzyczna: Alois Späth
Kostiumy: Marek Adamski
Występują: Dorota Landowska, Monika Obara, Wojciech Żołądkowicz, Mirosław Zbrojewicz, Mateusz Król (gościnnie), Lech Łotocki (gościnnie), Dionizy Płaczkowski (gościnnie), Tomasz Wygoda (gościnnie), Robert Wasiewicz (gościnnie), Czesław Gałka (gościnnie), Dionizy Wincenty Płaczkowski (gościnnie), Monika Świtaj

Wyznawca
Premiera: 11 lutego 2016 roku
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie

Dodaj komentarz