Proza z Europy. Drugi pocałunek Gity Danon

22 lutego ukaże się pierwsza książka w ramach serii Biura Literackiego Proza z EuropyDrugi pocałunek Gity Danon to zbiór opowiadań Miljenka Jergovicia, laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, na który złożyło się dwadzieścia pięć utworów, w tym dwa publikowane po raz pierwszy. Autorem przekładu jest Miłosz Waligórski.

Miljenko Jergović, „Drugi pocałunek Gity Danon” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Miljenko Jergović, „Drugi pocałunek Gity Danon” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Drugi pocałunek Gity Danon łączy lekki, gawędziarski ton z dotkliwym doświadczeniem życia na Bałkanach w XX wieku oraz okresem ostatniej bałkańskiej wojny. Czytelnik spogląda tu na dalszą i bliższą przeszłość, powraca do czasów współczesnych, a także wkracza w świat legend oraz historycznej fikcji. W tekstach obecny jest melodramatyczny ton, zakorzeniony mocno w popkulturze, jak również w ustnej tradycji Słowian z południowej Europy.

Obok zbioru Miljenka Jergovicia w serii Proza z Europy wydane zostaną również książki Lajosa Grendela, Esther Kinsky, Pétera Nádasa, Christopha Ransmayra i Faruka Šehicia. Projekt jest częścią realizowanego przez Biuro Literackie programu Kreatywna Europa, w którego ramach przygotowywana jest także Klasyka z Europy, a w niej tomy Henry’ego Greena (książka już się ukazała), Tommasa Landolfiego, Philipa Larkina, Raymonda Queneau i Nathalie Sarraute.

Miljenko Jergović urodził się w Sarajewie w 1966 roku. To ceniony poeta, prozaik, dramatopisarz i publicysta. Należy do chorwackiego i bośniacko-hercegowińskiego PEN Clubu, jest stałym współpracownikiem kilku czasopism z obszaru byłej Jugosławii. Otrzymał m.in. Nagrodę Związku Pisarzy Chorwackich, Nagrodę im. Ksavera Šandora Gjalskiego, Pokojową Nagrodę im. Ericha Marii Remarque’a. Od 1993 mieszka w Zagrzebiu.

Po polsku ukazały się dotąd: Buick Rivera (2003), Ruta Tannenbaum (2008), Freelander (2010), Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki (2011), Ojciec (2012) oraz Wołga, Wołga (2014). Kilkanaście opowiadań, wiersze, fragmenty mikropowieści Wilimowski i sagi Dvori od oraha opublikowała prasa literacka.

Miljenko Jergović, Drugi pocałunek Gity Danon
Premiera: 22 lutego 2016 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz