7. Festiwal Gorzkie Żale / Nowe Epifanie

10 lutego rusza 7. Festiwal Gorzkie Żale / Nowe Epifanie. Jego hasłem jest wolna wola na rozdrożu, a motywem przewodnim skrzyżowanie – dla jednych symbol chrześcijaństwa, dla innych wielość możliwości. Organizatorzy wykorzystają go do opowiedzenia o zagubieniu człowieka, skutkach podejmowanych decyzji i sile wolnej woli. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w szeregu wydarzeń kulturalnych, o które zadbał Redbad Klijnstra – dyrektor artystyczny festiwalu.

7. Festiwal Gorzkie Żale / Nowe Epifanie (źródło: materiały prasowe organizatora)

7. Festiwal Gorzkie Żale / Nowe Epifanie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku Festiwal Gorzkie Żale / Nowe Epifanie rozpocznie się 10 lutego i potrwa do 20 marca. W ciągu miesiąca organizatorzy przygotowali dla warszawiaków szereg występów i spotkań. Festiwalowe imprezy odbędą się w Teatrach Studio, Ochota, IMKA, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Państwowym Muzeum Etnograficznym, BarStudio, Kinie Atlantic oraz Kościele św. Anny.

10 lutego Festiwal zainauguruje wydarzenie kulinarno-artystyczne Stypa. Rytuał utraty w reżyserii Moniki Kuci w Państwowym Muzeum Etnograficzny. Pierwszego dnia festiwalu organizatorzy zapraszają również na wernisaż instalacji artystycznej Coal Heart Mother wg koncepcji Jakuba Szczęsnego.

Program teatralny obejmuje cykl spektakli na podstawie staropolskich tekstów: Wyznawca w reż. Natalii Korczakowskiej na podstawie tekstu O ofiarowaniu Izzaka (premiera 11 lutego); Znak Jonasza w reż. Pawła Passiniego na podstawie tekstu Nawiedzenie grobu (premiera 4 marca); Projekt Dekalog, czyli folwarczne imaginarium – spektakl taneczny Mikołaja Mikołajczyka z udziałem seniorów z Zakrzewa (27 lutego w Teatrze IMKA).

W ramach akcji performatywnych będzie można zobaczyć spektakl publicystyczny smutno siedzieć w swoim krześle no i kombinują te wojny w reżyserii Jarosława Tumidajskiego (20–21 lutego), instalację performatywną RED CARPET w reżyserii Mirka Kaczmarka (20–21 lutego), instalację mysterium Igora Gorzkowskiego (21–28 lutego) oraz Ostatnią wieczerzę w reżyserii Grupy SUPERMAKET (5 marca).

Melomani będą mogli posłuchać Żołtarza Jezusów w wykonaniu Adama Struga ze stuosobowym chórem.

W każdy poniedziałek (15, 22, 29 lutego oraz 7 marca) odbędą się przeglądy filmów, a po każdym ze spotkań dyskusja. Organizatorzy zaplanowali także cykl dyskusji – rozmowy na styku teatru i religii, które poprowadzi Sebastian Duda (17 i 24 lutego oraz 2 i 9 marca). Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali warsztaty architektoniczne, teatralne i plastyczne.

Festiwal zakończy 20 marca spektakl Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim w reżyserii Piotra Tomaszuka w Teatrze Studio.

7. Festiwal Gorzkie Żale / Nowe Epifanie
Od 10 lutego do 20 marca 2016 roku
Centrum Myśli Jana Pawła II
Warszawa

Dodaj komentarz