Ot Kot

17 lutego w lubelskim Domu Słów rozpocznie się wystawa Ot Kot, która przybliży sylwetkę wybitnego lubelskiego grafika i typografa – Andrzeja Kota. Wernisaż prac artysty zostanie połączony z promocją albumu monograficznego poświęconego jego pracom.

Andrzej Kot, alfabet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Kot, alfabet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ukaże dwa oblicza twórczości Andrzeja Kota. Z jednej strony pojawią się na niej w pełni przemyślane i precyzyjnie zaprojektowane grafiki, a z drugiej rysunki stworzone w czasie nasilenia choroby artysty, który cierpiał na schizofrenię. Dotąd rysunki te nie były prezentowane. Kot podarował je 25 lat temu Mirosławowi Białemu, u którego czekało je 25 lat leżakowania na strychu. Druga część pokazu ograniczy się do wyboru rysunków oraz prac graficznych, powiększonych i reprodukowanych w technice serigrafii. Prace osobiście wyselekcjonował i sygnował Andrzej Kot, co uczynił z myślą o albumie Ot Kot, w którego produkcję zaangażowany był od samego początku.

Ot Kot, monograficzną publikację o życiu i twórczości Andrzeja Kota, przygotował Jarosław Koziara. Jest to unikatowe, wykonane z troską o detal wydawnictwo albumowe, zrealizowane na specjalnie dobranych papierach i z wykorzystaniem różnych technik druku. Wszystko po to, by jak najlepiej opowiedzieć o złożonej i różnorodnej twórczości artysty. Z niezwykle bogatego dorobku artystycznego Kota, Koziara wybrał pokaźną ilość reprezentacyjnych grafik i poszeregował według kilku motywów przewodnich.

Bezpośrednio po promocji albumu odbędzie się projekcja zwiastuna powstającego właśnie filmu dokumentalnego o Andrzeju Kocie, pt. Życie na papierze (reż. Grzegorz Linkowski). W całości natomiast zostanie pokazany dokument z 2000 roku – Alfabet Kota, którego reżyserią również zajął się Linkowski. W czasie spotkania będzie miała miejsce prezentacja strony internetowej poświęconej artyście i jego pracom.

Andrzej Kot, „Kot my Ciebie doprowadzimy do porządku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Kot, „Kot my Ciebie doprowadzimy do porządku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Kot bardzo zabiegał o to, by jego dzieła nie popadły w zapomnienie. Rozsyłał je pocztą, obdarowywał wszystkich znajomych i przyjaciół, a jeśli tylko mógł – sprzedawał. Jego ostatnim marzeniem było wydanie albumu ze swoimi grafikami – szczęśliwie zostało ono spełnione.

Andrzej Kot – urodził się w 1946 w Lublinie, w którym całe życie mieszkał oraz pracował. Grafik, kaligraf, zecer, typograf, miłośnik liter, ilustracji i satyry. Lublin poznał go przede wszystkim jako twórcę exlibrisów, znaków graficznych i satyrycznych rysunków, którymi zasypywał osoby, z którymi się przyjaźnił. Jego sztuka zyskała uznanie międzynarodowe. Na niepowtarzalny styl jego grafik, rysunków oraz liternictwa zwróciły uwagę najważniejsze wydawnictwa branżowe tamtego czasu: niemiecka „Scriptura”, „Magyar Grafik”, „Das alphabet. Die Bildwelt der Buchstaben von A bis Z”, nowojorski „Upper&Lower Case”, kalifornijski „Fried Caligrafic”, „Sarmatian Houston” czy „Idea”. Zmarł w 2015 roku.

Andrzej Kot, Ot Kot
Wernisaż i promocja albumu: 17 lutego 2016 roku, godzina 18.00
Od 17 lutego do 31 marca 2016 roku
Dom Słów
Lublin

Dodaj komentarz