• 2016-02-05

Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotowuje premierę Opowieści muzycznych

Polska premiera Opowieści zimowych Maury’ego Yestona, kompozytora doskonale znanych broadwayowskich przebojów musicalowych takich jak Phantom, Titanic i Nine. W dniach 6-9 lutego w Teatrze Muzycznym w Poznaniu po raz pierwszy w polskiej wersji językowej będzie można usłyszeć takie przeboje, jak I had a dream about You czy By the river.

„Opowieści zimowe”, reż. Janusz Kruciński, fot. Studio Navigo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Opowieści zimowe”, reż. Janusz Kruciński, fot. Studio Navigo (źródło: materiały prasowe organizatora)

W roli głównej Edyta Krzemień, najbardziej rozpoznawalna solistka musicalowa w Polsce mająca w dorobku wiele znakomitych ról w takich produkcjach jak: Les Miserables, Jekyll&Hyde, Upiór w operze, Ghost.

Tłumaczenie tekstów przygotował specjalnie Lesław Haliński, a inscenizację sam Janusz Kruciński. Piosenkom towarzyszą multimedialne projekcje autorstwa Anny Pelc. Opowieści zimowe to przepiękna muzyka, wzruszająca historia o rozstaniu i mocy wspomnień. Światowa prapremiera utworu miała miejsce w 1991 roku w Weill Recital Hall w Nowym Jorku i od tego czasu z powodzeniem realizowana jest w Europie.

Pieśni Maury Yestona są niczym bursztyny znalezione na plaży w zimowy, sztormowy poranek: przebłyski nadziei i zastygniętego słońca wśród bezkresu zimnej szarości. Zupełnie inaczej, niż bezbrzeżnie smutnym cyklu Winterreise – pieśni Franciszka Szuberta do słów Wilhelma Müllera, będącego dla Yestona rodzajem pierwowzoru i artystycznej inspiracji. Oba dzieła łączy wspólna idea, utrzymane są jednak w zdecydowanie odmiennej estetyce. Czasem myślę, że sukces muzyki zza oceanu wynika w ogromnej mierze z dostrzeżenia najlepszych europejskich wzorców przez pryzmat dystansu. Tym goręcej zachęcam do posłuchania i obejrzenia Opowieści zimowych. Nośnikiem wszelkich emocji w tym spektaklu jest kropla. Kropla wody – która może być początkiem wszystkiego, a wzbierając w rwący nurt, może wszystko zakończyć. Kropla krwi – która czasem dzieli od życia bądź śmierci. Łza – podobnie, z dwoistością swej natury. Jakże się to pięknie przeplata. Tak jak ludzkie uczucia w Opowieściach zimowych Yestona – podkreśla Janusz Kruciński, reżyser.

Pomysł i opieka artystyczna: Piotr Deptuch
Koncepcja inscenizacyjna:  Janusz Kruciński
Projekcje malarsko-multimedialne:  Anna Pelc
Opracowanie instrumentalne:  Jakub Kraszewski
Występują: Edyta Krzemień, Zofia Grażyńska i Muzycy Orkiestry Teatru Muzycznego

Opowieści zimowe
Premiera: 6 lutego 2016 roku
Teatr Muzyczny w Poznaniu

Dodaj komentarz