• 2016-02-05

On his own

11 lutego 2016 w Galerii 5 w Centrum Kultury Katowice odbędzie się wernisaż wystawy On his own. Wystawa prezentuje cykl odrealnionych fotografii autorstwa Pawła Franika.

Wystawa Pawła Franika „On his own” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Pawła Franika „On his own” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl mierzy się z tematem wyobcowania jednostki zdanej wyłącznie na siebie w obcym i nieprzyjaznym świecie. Paweł Franik pokazuje człowieka wyrwanego z kontekstu i pozbawionego atrybutów dnia codziennego. Wielkie przestrzenie, w których zagubieni są anonimowi bohaterowie zdjęć, potęgują wrażenie samotności.

Wystawa prowokuje do postawienia fundamentalnych pytań o obecność drugiego człowieka w życiu, o sens egzystencji i współistnienia. Jednocześnie autor podkreśla, że samotność jest stanem absolutnie naturalnym dla człowieka – naturalnym i niezbędnym dla zachowania równowagi w świecie, który nieustannie przyspiesza i gna do przodu.

W ramach cyklu można zobaczyć 16 minimalistycznie zakomponowanych fotografii. Przedstawienie tematu w czystej i chłodnej formie pozwala odbiorcy spojrzeć na własne życie z pewnej odległości i nabrać dystansu do tego, co tu i teraz. Pokaz On his own skłania do pobycia choć przez chwilę Samemu ze sobą.

Na wystawę zapraszają Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek wraz z Fundacją dla Filmu i Fotografii.

Paweł Franik – fotograf, operator kamery, storyboardzista, motion graphics designer. Studiuje na kierunku Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii na WST Katowice. Jego prace charakteryzuje minimalizm i czystość formy. Jest finalistą Leica Oskar Barnack Award 2015 za cykl fotografii On his own, publikowany m.in. w Chinach, Australii i Rosji.

Paweł Franik, On his own
Od 11 do 28 lutego 2016 roku
Wernisaż: 11 lutego 2016 roku, godzina 17.30
Galeria 5
Centrum Kultury Katowice

Dodaj komentarz