Dokąd sięga wzrok

Wystawa Agaty Biskup Dokąd sięga wzrok jest kadrem, tłem dla pierwszych zdarzeń, które zostaną nakręcone do nieistniejącego filmu Przemka Czepurki Methylenblau. Wernisaż odbędzie się 13 lutego w CSW Kronika w Bytomiu.

Agata Biskup, „Dokąd sięga wzrok” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Biskup, „Dokąd sięga wzrok” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Scenariusz filmu Methylenblau nawiązuje do gatunku science fiction. Akcja filmu rozgrywa się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Opowiada historię trójki przyjaciół pracujących nad tajemniczym przedsięwzięciem – maszyną – urządzeniem, które generować ma doświadczenie epifanii w czystej postaci – doświadczeniem oderwanym od struktur, które może wyprodukować ludzki umysł. Skorzystanie z możliwości poddania się działaniu Maszyny, otworzyłoby perspektywę zredukowania oddziaływania sztuki w dotychczasowej postaci. Artefakty – dzieła sztuki, nośniki idei, informacji, treści nie byłyby już potrzebne. Akcent zostałby przeniesiony na doświadczenie samo w sobie.

Technologia w scenariuszu Methylenblau zostaje wykorzystana do stworzenia maszyny – artefaktu nie będącego w sobie samym dziełem sztuki, a jednak posiadającego wszystkie przymioty dzieła totalnego. Jednocześnie zrealizowane marzenie zamienia się w koszmar o powołaniu do życia zjawiska o niemożliwej do wyobrażenia sile oddziaływania, przez co system obiegu i funkcjonowania sztuki staje pod znakiem zapytania.

Agata Biskup, Dokąd sięga wzrok
Od 13 lutego do 25 marca 2016 roku
Wernisaż: 13 lutego 2016 roku, godzina 19.00
Kurator: Stanisław Ruksza
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Bytom

Dodaj komentarz