• 2016-02-05

Czego doświadczamy patrząc na małpy?

25 lutego w Leica 6×7 Gallery Warszawa odbędzie się wernisaż wystawy Pawła Bogumiła pod przewrotnym tytułem inHUMAN. Ta gra słów doskonale oddaje skrajne emocje, których doświadczamy patrząc na 40 czarno-białych fotografii małp sportretowanych przez artystę przez kraty i szyby europejskich ogrodów zoologicznych.

Paweł Bogumił, „inHUMAN” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Bogumił, „inHUMAN” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niektóre fotografie budzą podświadomy lęk przed potężnymi zwierzętami – inne powodują, że zastanawiamy się o czym myśli osoba na zdjęciu. Podświadomie zapominamy, że patrzymy na zwierzę.

Wystawie towarzyszy album pod tym samym tytułem inHUMAN, zawierający poszerzony zestaw portretów, opatrzony tekstami Adama Mazura, Agaty Czarnackiej i Macieja Trojana oraz zapisem rozmowy Wojtka Wieteski z Pawłem Bogumiłem.

Co jest prawdą portretów zrobionych przez Pawła Bogumiła: Człowieczeństwo? Zwierzęcość? Zniewolenie? Obopólna fascynacja? Szczerość? Kohabitacja? Najgłębsze porozumienie na poziomie emocji? Odraza spleciona z ciekawością? To nie tylko pytania, na które każdy musi sam sobie odpowiedzieć. Tak naprawdę przed takimi wątpliwościami stajemy za każdym razem, gdy nasz wzrok przyciągnie czyjkolwiek portret. Uruchomiony mechanizm podobieństwa, poszukiwanie tego, które jest takie jak ja, w sprzężeniu uruchamia mechanizm mimesis, naśladownictwa. Bo któż z nas nigdy nie uśmiechnął się do portretu uśmiechniętego dziecka?pisze Agata Czarnacka.

Paweł Bogumił, inHUMAN
Od 26 lutego do 3 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 25 lutego 2016 roku, godzina 19.00
Leica 6×7 Gallery Warszawa

Dodaj komentarz