Zagadkowe historie związków małżeńskich

Susan Taubes – amerykańska filozofka, badaczka myśli Simone Weil, wnuczka rabina, córka psychoanalityka, której Susan Sontag poświęciła opowiadanie – w powieści Rozwiązek, wydanej pod koniec lat 60., opisała historię małżeństwa i życia w cieniu męża, czerpiąc w dużej mierze ze swych doświadczeń nieudanego związku i jego rozpadu z filozofem Jacobem Taubesem.

Susan Taubes, „Rozwiązek” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Susan Taubes, „Rozwiązek” – okładka (źródło: materiały prasowe)

To będzie opowieść o małżeństwie […]: o nieprawdziwym małżeństwie Rudolfa Landsmanna i Kamilli Ripper, pisana z perspektywy ich córki, jak również o jej własnym, zawartym kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, które miało być prawdziwe. Małżeństwo Sophie Landsmann i Ezry Blinda, młodego rabina i wykładowcy z Wiednia, który wypatrzył ją podczas zajęć, jest na swój sposób w równym stopniu zagadkowe, co małżeństwo jej babci: dwoje ludzi, niemal nieznajomych, wspólnie podejmuje zobowiązanie na całe życie, nie poprzedzone romansem ani zwyczajowymi zalotami, ani kolacją, ani randką w kinie. Nie padło między nimi jedno czułe słowo, nie pojawiła się żadna zażyłość. Dziwnie bezosobowe, formalne, zupełnie odarte z uczuć, a jednak w pewien sposób wygodne, dające poczucie wolności. Małżeństwo zawarte z powodu kazania, które on wygłosił przed nią tamtego wieczora, gdy się poznali, i jeszcze następnego wieczora, gdy odpowiedziała na jego oświadczyny prośbą, by ją rozdziewiczył.

Susan Taubes

Historia Susan Taubes, opisana w świetnej powieści Rozwiązek, okaże się pouczająca nie tylko dla feministek. Choć dla nich także: to pod wieloma względami wzorcowa narracja kobiety, opowiadająca o życiu w cieniu męża, który traktuję tę sytuację jako oczywistą i naturalną.

Agata Bielik-Robson

Susan Taubes (z domu Feldmann, 1928–1969) była amerykańską filozofką, religioznawczynią, badaczką myśli Simone Weil i pisarką; potomkinią żydowsko-węgierskiego rodu wybitnych talmudystów, wnuczką naczelnego rabina Budapesztu. Jej ojciec był psychoanalitykiem, aktywnym na Węgrzech, a później (po wyjedzie z Europy w 1939) w Stanach Zjednoczonych. Wykładała historię i filozofię religii na Uniwersytecie Columbia. W latach 50. była studentką filozofa Jacoba Taubesa, gdy ten wykładał na Uniwersytecie Harvarda, a później została jego żoną. Taubesowie rozwiedli się w latach 60., a historię ich związku Susan opisała w powieści Rozwiązek (Divorcing), która ukazała się na jesieni 1969. Parę dni później (na początku listopada) Susan Taubes popełniła samobójstwo. Miała duży wpływ na rozwój intelektualny Susan Sontag, która poświęciła jej opowiadanie z tomu I, etcetera.

Susan Taubes, Rozwiązek
Premiera: grudzień 2015 roku
Korporacja Ha!art

Dodaj komentarz