• 2016-02-04

Marcel Łoziński nargodzony Smokiem Smoków

Jeden z najbardziej znanych i nagradzanych na świecie polskich filmowców, laureat niezliczonych festiwali filmowych i wielu prestiżowych nagród – Marcel Łoziński – zostanie uhonorowany przez Krakowski Festiwal Filmowy tytułem Smoka Smoków za całokształt twórczości.

Marcel Łoziński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcel Łoziński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rada Programowa postanowiła przyznać tegorocznego Smoka Smoków Marcelowi Łozińskiemu za absolutną wierność filmowi dokumentalnemu, a w ramach tej wierności – za poszerzenie jego możliwości wyrazowych. Najpierw przez wiele lat poszerzenie to dotyczyło badania środkami kina dokumentalnego stanu świadomości społeczeństwa poddawanego ustrojowej opresji. Potem, począwszy od lat 90. – zadawania przez dokumentalistę pytań ostatecznych o strach, przemijanie, związki z najbliższymi i zarazem o uprawnienia do ich zadawania – tłumaczy nominację prof. Tadeusz Lubelski, wybitny krytyk i teoretyk filmu.

Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz dziewiętnasty, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców, m.in. Werner Herzog, Priit Pärn, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen.

Marcel Łoziński jest reżyserem, dokumentalistą i pedagogiem urodzonym w 1940 w Paryżu.  Jest absolwentem wydziału reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Został nominowany do Oscara w roku 1994 za film 89 mm od Europy. Jest laureatem nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w roku 2009 za film Poste Restante. Zdobył Paszport „Polityki” za całokształt twórczości. Był wielokrotnie nagradzany na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także na festiwalach w San Francisco, Lipsku, Berlinie, Tokio, Sydney, Montrealu, Oberhausen, Nyon i wielu innych na całym świecie. Jest laureatem licznych nagród, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody Wolności im. Andrzeja Wajdy, Światowej Nagrody Filmowej Niezależnych Grand Off, Nagrody Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W ubiegłym roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się 31 maja podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Krakowie. Widzowie festiwalu będą mieli okazję zapoznać się z obszernym wyborem twórczości laureata oraz wziąć udział w jego Master Class.

56. Krakowski Festiwal Filmowy
Od 29 maja do 5 czerwca 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz