• 2016-02-04

Koniec świata Moniki Pawluczuk w Konkursie Międzynarodowym prestiżowego ZagrebDox

Koniec świata w reżyserii Moniki Pawluczuk zakwalifikował się do Konkursu Międzynarodowego ZagrebDox, jednego z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie.

Międzynarodowy Konkurs ZagrebDox – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Konkurs ZagrebDox – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koniec świata miał swoją światową premierę na Kanadyjskim Międzynarodowym Festiwalu Dokumentu Hot Docs, brał między innymi udział w 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty, a w październiku 2015 zdobył Nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Hot Springs. To nagroda kwalifikująca do oscarowego wyścigu – od tej pory film może być brany pod uwagę przy wyborze nominowanych tytułów do nagród Akademii w kategorii krótkometrażowego dokumentu. W listopadzie 2015 film uczestniczył w prestiżowym DOC NYC – największym amerykańskim festiwalu kina dokumentalnego. W grudniu Koniec świata otrzymał Grand Prix festiwalu Żubroffka. W uzasadnieniu Jury mogliśmy przeczytać: „Za niesamowite i mistrzowskie stworzenie wspólnej przestrzeni miasta, mozaikę ludzkich emocji i losów, gdzie koniec świata też może być początkiem”.

Obraz Moniki Pawluczuk to kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej, podobnej do wielu innych nocy. W dużym mieście nękani samotnością ludzie chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają – często niepotrzebnie – pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas.

ZagrebDox odbędzie się w tym roku po raz dwunasty, a w jego programie znalazło się 160 filmów dokumentalnych zorganizowanych w 17 sekcjach. Jak piszą organizatorzy festiwalu: Międzynarodowy Konkurs prezentuje najlepsze autorskie filmy dokumentalne z całego świata wyprodukowane w ubiegłym roku, koncentruje się na wszystkim, co nowe, odważne, poza głównym nurtem. ZagrebDox potrwa od 21 do 28 lutego.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych ZagrebDox
Od 21 do 28 lutego 2016 roku
Zagrzeb, Chorwacja

Dodaj komentarz