Czysty akt twórczy

Wystawa Actus Purus w Galerii Stalowa to pierwsza tak obszerna i złożona prezentacja prac Piotra Pasiewicza w Warszawie. Wybór rysunków, grafik i obrazów pochodzi z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych cykli prac Pasiewicza powstałych w latach 2013–2015. Na wystawie będzie można obejrzeć również filmy oraz dokumentację z działań performatywnych artysty, nie prezentowanych do tej pory w tak obszernym kontekście.

Piotr Pasiewicz, „Mattery Deliverance XVIII”, 2014, 100x140cm, technika mieszana na płótnie (źródło: materiały prasowe)

Piotr Pasiewicz, „Mattery Deliverance XVIII”, 2014, 100x140cm, technika mieszana na płótnie (źródło: materiały prasowe)

Zestawienie prac pokazuje nieprawdopodobny dorobek artystyczny Piotra Pasiewicza, drogę licznych eksperymentów z techniką i formą oraz jego filozofię transformacji, która jest stale obecna w jego rysunkach, grafikach i malarstwie. Artysta nie należy jednak do twórców ograniczonych ścianami pracowni. Gdy tylko nadarzy się okazja, wykorzystuje przestrzenie opuszczonych budynków, basenów, dachów oraz innych miejsc, gdzie może przenieść swoją twórczość na naprawdę duży format. Olbrzymia liczba wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz działań o charakterze performatywnym sprawiły, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców młodego pokolenia.

Tytułowy actus purus odnosi się do czystego aktu twórczego; jest to rodzaj procesu krystalizacji, który pozwala oczyścić się z treści i obrazów, zalegających gdzieś w podświadomości. Na wystawie dominują prace z serii Kinetic Matter oraz Mattery Deliverance, które ze względu na swoją cykliczną kontynuację dają możliwość porównania prac z różnych okresów twórczości artysty. Twórczość Pasiewicza rozumiana jest jako ciągła transformacja formy i kształtu. Artysta, który przeszedł przez bardzo intensywny proces poznawczy, wchłaniając wszystko na swojej drodze, od paru lat konsekwentnie podąża drogą oczyszczania, poszukiwania actus purus. Rezultaty tych poszukiwań prezentowane są na wystawie.

Piotr Pasiewicz. Actus Purus
Wernisaż: 17 lutego 2016 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 15 marca 2016 roku
Galeria Stalowa w Warszawie

Dodaj komentarz