Droga / czas

12 lutego w Galerii pod Baranami w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Droga / czas, na której swoje prace malarskie zaprezentuje Noemi Staniszewska. Pokaz stanowi nagrodę za zdobycie II miejsca w konkursie malarskim Ale Sztuka! Młode Polskie Malarstwo, organizowanym przez galerię Ale Sztuka!

Noemi Staniszewska, „A35” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noemi Staniszewska, „A35” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokazywany na wystawie cykl dyplomowy artystki Obrazy o prędkości maluje się powoli porusza zagadnienie szybkości współczesnego życia w nawiązaniu do teorii nie-miejsc Marca Auge.

Artystka podążając za myślą francuskiego antropologa, skupia się w swoich pracach na autostradach, anonimowych nie-miejscach, które pokonujemy w pędzie, bez możliwości zatrzymania się. Wpisana w podróż autostradą nadmierna prędkość nie pozwala przyjrzeć się otaczającemu światu, przez co przestrzeń uabstrakcyjnia się, przestaje być możliwa do odczytania. Artystka malując nie ulega tej szybkości, lecz jakby na przekór wybiera koncentrację.

Noemi Staniszewska, „472” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noemi Staniszewska, „472” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prowadzi to z kolei do ciekawych rozwiązań formalnych przestrzeń na jej obrazach spłaszcza się, rozwarstwia, tworzy geometryczne, precyzyjne malowane segmenty. To właśnie owa precyzja, skupienie i zastanowienie stanowi o sile tego malarstwa.

Noemi Staniszewska – urodziła się w 1991 roku w Gdańsku. Jest absolwentką wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła w 2014 roku pod kierunkiem prof Jerzego Ostrogórskiego.

Noemi Staniszewska, Droga / czas
Od 12 do 26 lutego 2016 roku
Wernisaż: 12 lutego 2016 roku, godzina 19.00
Organizator: Galeria Ale Sztuka!
Współorganizatorzy: Fundacja New Era Art, Galeria pod Baranami
Galeria pod Baranami
Kraków

 

Dodaj komentarz