Wystawa i aukcja prac pleneriadowych

3 lutego Galeria Stalowa w Warszawie zaprasza na uroczysty finisaż Wystawy popleneriadowej. Wydarzenie uzupełni aukcja prac, które znalazły się na wystawie.

Miriam Ptak, „Żółty prostokąt, drzewo i czerń”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miriam Ptak, „Żółty prostokąt, drzewo i czerń”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jedną z form działania Galerii Stalowej, ważną niemal tak samo jak przygotowywanie wystaw i wydawanie katalogów, jest organizacja krajowych i zagranicznych plenerów malarskich.

Plenery organizuje wiele galerii i instytucji artystycznych, jednak tylko Stalowa zaprasza na Pleneriady. To oryginalna, autorska idea właściciela Stalowej Krzysztofa Fabijańskiego, który postanowił zapraszać do Kazimierza nad Wisłą wybitnych profesorów i ich studentów z najważniejszych polskich uczelni artystycznych. W trakcie tych spotkań młodzi twórcy całymi dniami pracują, a wieczorami biorą udział w serii wykładów prowadzonych przez profesorów i asystentów. Gościem specjalnym tej edycji Pleneriady był prof. Franciszek Maśluszczak. Poza tym organizator wprowadził elementy współzawodnictwa, dzięki którym studenci każdej uczelni rywalizują ze sobą indywidualnie, a także o tytuł najlepszej ASP, oczywiście w ramach Pleneriad.

W ciągu trzech lat odbyło się pięć spotkań tego typu. Wiosną 2015 roku starły się ze sobą na V Pleneriadzie: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką prof Adama Brinckena i dr Edyty Sobieraj, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod wodzą prof Mariana Waldemara Kuczmy i dr Bartosza Radziszewskiego oraz Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie z prof Walentym Wróblewskim oraz dr Kamilem Siczkiem.

Monika Czmuda, „Bez tytułu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Czmuda, „Bez tytułu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez 11 dni w Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu studenci mogli pod okiem swoich profesorów i asystentów nie tylko tworzyć obrazy, ale również zwiedzić okolicę, odwiedzić lubelskie galerie sztuki i dobrze się poznać. Po zakończeniu V Pleneriady w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki odbyła się wystawa poplenerowa, natomiast całorocznym podsumowaniem tych działań jest ekspozycja w Galerii Stalowa.

Po finisażu odbędzie się młotkowa Aukcja Popleneriadowa. Prace będzie można licytować w siedzibie galerii oraz w internecie.

Wystawa i aukcja prac pleneriadowych
Finisaż: 3 lutego 2016 roku, godzina 19.00
Aukcja: 3 lutego 2016 roku, godzina 19.30
Galeria Stalowa
Warszawa

Dodaj komentarz