• 2016-02-02

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki

29 stycznia rozpocznie się 22. francuska edycja festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki. Jest to największy na świecie festiwal popularyzujący muzykę klasyczną. Polskę reprezentować będą Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna, które wystąpią łącznie z 27 koncertami w regionie Kraj Loary i mieście Nantes.

„La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki” (źródło: materiały prasowe)

„La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki” (źródło: materiały prasowe)

Francuska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée tradycyjnie najpierw zawita do regionu Kraj Loary między 29 a 31 stycznia. W tym roku gospodarzami festiwalu będzie 11 miast, z czego Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna wystąpią w ośmiu: La Roche-sur-Yon, Cholet, Saumur, Saint Nazaire, Sablé-sur-Sarthe, Challans, Laval i La Flèche. To jednak tylko przedsmak prawdziwego muzycznego szaleństwa, które od 1995 roku rozgrywa się w Nantes, gdzie René Martin po raz pierwszy zorganizował swój festiwal.

Od 3 do 7 lutego odbędzie się w Nantes ponad 300 koncertów, konferencji i warsztatów edukacyjnych. W programie festiwalowych koncertów znajdą się utwory inspirowane naturą, które powstawały na przestrzeni wieków – od renesansu, po czasy nam współczesne. René Martin, twórca festiwalu i jego dyrektor artystyczny, podzielił prezentowane dzieła na kilka kategorii, m.in. cztery pory roku, żywioły (ziemia, powietrze, woda, ogień), noc, kosmos, ogrody, zwierzyniec i krajobrazy.

Polska Orkiestra Kameralna wraz ze skrzypaczką Sayaką Shoji wykona m.in. Cztery pory roku Antonio Vivaldiego, także w wersji przekomponowanej przez Maxa Richtera. W repertuarze Sinfonii Varsovii znajdą się takie dzieła, jak Święto wiosny Igora Strawińskiego, Śpiew ptaków Pablo Casalsa, Portrait musical de la nature Justina Heinricha Knechta, oratorium Stworzenie świata Józefa Haydna; poematy symfoniczne: Wełtawa i Z czeskich łąk i gajów Bedřicha Smetany, Step Zygmunta Noskowskiego; koncert na perkusję i orkiestrę Hi-Ten-Yu Isao Matsushita z solistą Eitetsu Hayashi oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego w interpretacji Anny Marii Staśkiewicz. Orkiestrę prowadzić będą: Grzegorz Nowak, Robert Trevino, Daniel Reuss i Lio Kuokman. Wybrane koncerty Sinfonii Varsovii będą transmitowane przez francuską telewizję ARTE. Kolejne odsłony tego międzynarodowego wydarzenia odbędą się w Japonii, Rosji i w Polsce.

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki
Od 29 stycznia do 7 lutego 2016 roku
Nantes

Dodaj komentarz