• 2016-02-02

Koncert laureata Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego

5 lutego w Sali Koncertowej Filharmonii na Ołowiance wystąpi wirtuoz skrzypiec, laureat nagrody Fryderyka oraz IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – Robert Kabara – będzie on bohaterem kolejnego koncertu w ramach jubileuszowego cyklu Maestro…nie tylko skrzypiec.

Robert Kabara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Kabara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Kabara jest wirtuozem skrzypiec, utytułowanym w wielu międzynarodowych konkursach. Doskonalił swój warsztat u takich sław jak sam Yehudi Menuhin. Równolegle występuje także jako altowiolista, grając m.in. w duecie z genialnym skrzypkiem Maximem Vengerovem, a także z solistami młodszego pokolenia: Marianną Vasilevą, Agatą Szymczewską. Studia dyrygenckie ukończył pod okiem maestro Jerzego Maksymiuka.

Cykl Maestro… nie tylko skrzypiec, to nowość w jubileuszowym sezonie filharmonii. W jego ramach, wielcy soliści oprócz tego, że występują z orkiestrą i wykonują partie solowe,  stają za pulpitem dyrygenckim.

Tym razem w repertuarze koncertu usłyszymy zarówno klasykę autorstwa Ludwiga van Beethovena, jak i współczesne dzieła, uchodzącego za najwybitniejszego kompozytora XX wieku, Benjamina Brittena oraz Ralpha Vaughana Williamsa. Zarówno Britten, jak i Williams byli zafascynowani dawną muzyką angielską oraz angielskimi ludowymi pieśniami. Ślady tych fascynacji widoczne są w kompozycjach, które zabrzmią na Ołowiance. Lachrymae Reflections on a Song oh John Downland Brittena, to cykl swobodnych wariacji na temat jednego z miłosnych lamentów Johna Dowlanda (1563–1626) – If My Complaint Could Passions Move – pochodzącego z wydanego w 1604 roku w Londynie zbioru Lachrimae, or Seaven Teares tego słynnego kompozytora. Britten wykorzystał w tym utworze różne fragmenty melodii Dowlanda, której pełny kształt można usłyszeć dopiero w zakończeniu.

Z kolei wiele z prac Vaughana Williamsa zainspirowanych jest muzyką angielskiego renesansu. Praca Fantasia on a Theme by Thomas Tallis bierze swoją nazwę od oryginalnego kompozytora melodii Thomasa Tallisa (1505–1585 ), a swoją kompozycją nawiązuje do fantazji powstających w epoce elżbietańskiej.

Wszystko to melomani będą mogli usłyszeć w mistrzowskim wykonaniu Roberta Kabary, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Maestro… nie tylko skrzypiec
Robert Kabara
5 lutego 2016 roku, godz 19.00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Dodaj komentarz