Urojone widmo rewolucji

Od rewolucji francuskiej do Wiosny Ludów – Adam Zamoyski prowadzi nas przez historię wielkiego zderzenia sojuszu konserwatywnych dworów monarszych z walczącymi o wolność społeczeństwami i narodami Europy oraz opisuje obsesyjne lęki monarchów przed siłami dążącymi do zagłady cywilizacji tronu i ołtarza. Urojone widmo rewolucji ukaże się już w ten czwartek. 8 lutego autor opowie o książce na spotkaniu w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium.

Adam Zamoyski, „Urojone widmo rewolucji. Tajne spiski i tłumienie ruchów wolnościowych 1789–1848” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Adam Zamoyski, „Urojone widmo rewolucji. Tajne spiski i tłumienie ruchów wolnościowych 1789–1848” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jakobińscy rewolucjoniści, iluminaci, masoni, polscy spiskowcy, bolszewicy lub reakcjoniści, terroryści… Od wielu pokoleń państwa Zachodu walczą z prawdziwymi i urojonymi zagrożeniami. Rządy straszą swoich obywateli wizją wyjścia z cienia sił, które zburzą nasz spokój i porządek. Krok po kroku ograniczają nasze wolności, inwigilując, a w ostateczności – sięgając po rozwiązania siłowe. Kiedy to się zaczęło i jakie wynikają z tego nauki?

Adam Zamoyski, znakomity znawca XIX-wiecznej historii, jako pierwszy opisuje genezę i pierwsze dziesięciolecia wojny europejskich władców z widmem terroru rozpętanego przez buntowników. Od rewolucji francuskiej do Wiosny Ludów – autor prowadzi nas przez historię wielkiego zderzenia sojuszu konserwatywnych dworów monarszych z walczącymi o wolność społeczeństwami i narodami Europy oraz opisuje obsesyjne lęki monarchów przed siłami dążącymi do zagłady cywilizacji tronu i ołtarza.

To przede wszystkim historia klęsk – zarówno autentycznych powstańców i rewolucjonistów, jak i władców kontynentu, którzy swoimi opresyjnymi działaniami przyspieszyli własny upadek, a w dłuższej perspektywie doprowadzili do największych tragedii dwudziestego wieku.

Ta opowieść miejscami przeraża, ale również wywołuje śmiech, a na pewno w atrakcyjny sposób uzmysławia, jak współczesne państwa ewoluowały dzięki poszerzaniu narzędzi kontroli nad obywatelem.

Wydawnictwo Literackie zaprasza 8 lutego o godz. 19.00 do Teatru Collegium Nobilium w Warszawie, gdzie odbędzie się spotkanie autorskie poświęcone książce. Poprowadzi je Hanna Maria Giza.

Adam Zamoyski, Urojone widmo rewolucji. Tajne spiski i tłumienie ruchów wolnościowych 1789–1848
Premiera: 4 lutego 2016 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz