• 2016-02-01

Teatr Provisorium | Punkt Zero: Łaskawe

Teatr Provisorium przygotował premierę sztuki Punkt Zero: Łaskawe. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie fragmentów powieści Jonathana Littella Łaskawe oraz nielicznych cytatów z dwóch powieści Wasilija Grossmana – Życie i los i Wszystko płynie. Premiera w lubelskim Centrum Kultury 5 lutego.

„Punkt Zero: Łaskawe”, reż. Janusz Opryński, plakat (źródło: materiały organizatora)

„Punkt Zero: Łaskawe”, reż. Janusz Opryński, plakat (źródło: materiały organizatora)

Odważamy się opowiedzieć historię Maxa Aue, historię kata, historię niemieckiego oficera, historię członka elitarnej grupy nazwanej „mistrzami śmierci”, który brał czynny udział w Zagładzie Żydów. Tak, trzeba odwagi, by opowiedzieć ten burzliwy los wykształconego Europejczyka, który uwierzył w „sens swojej pracy”. Odwaga jest także potrzebna do tego, by jeszcze raz próbować „mówić ze sceny” o Zagładzie. Jak mówić? Czy jest sens wracać do tego, co niewyobrażalne?

W sierpniu 2006 roku 39-letni Jonathan Littell publikuje po francusku Les Bienveillantes. Książka staje się sensacją czytelniczą. Dzieli publiczność literacką na dwa obozy: tych, którzy się nią zachwycili, i tych, którzy ulegli zgorszeniu. Postać Maxa już na początku prowokuje, zwracając się do czytelników: „czy jesteście przekonani, jak byście się zachowali na moim miejscu?”.

Tekst Littella jest wielkim materiałem dla teatru, jego niezwykła skrupulatność faktograficzna, staranność w opisywaniu zdarzeń pobudza wyobraźnię. Posiada również niezwykłe odwołanie do tragedii greckiej – Orestei. Widzimy rodzinę Maxa Aue w kontekście rodziny Atrydów. Historia Maxa i Uny to historia Orestesa i Elektry. To także historia przyjaciela naszego bohatera, Thomasa, czyli greckiego Piladesa, tyle że jakoś po diabelsku mówiącego, a nie milczącego – mówi o źródłach spektaklu Janusz Opryński, reżyser.

Scenariusz i reżyseria: Janusz Opryński
Obsada: Eliza Borowska, Agata Góral, Jacek Brzeziński, Sławomir Grzymkowski, Artur Krajewski, Łukasz Lewandowski
Asystent reżysera: Łukasz Lewandowski
Muzyka: Rafał Rozmus
Scenografia: Jerzy Rudzki
Kostiumy: Monika Nyckowska
Wizualizacje: Aleksander Janas / kilku.com
Światło: Jan Piotr Szamryk
Dźwięk: Jarosław Rudnicki

Punkt Zero: Łaskawe
Premiera: 5 lutego 2016 roku
Teatr Provisorium, Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz