• 2016-02-01

Jedność – premierowy spektakl butoh w Instytucie Teatralnym

18 lutego w Instytucie Teatralnym zaprezentowany zostanie solowy spektakl butoh Jedność w wykonaniu Atsushiego Takenouchi. Muzykę na żywo tworzyć będzie Hiroko Komiya.

„Jedność” – premierowy spektakl butoh w Instytucie Teatralnym, fot. Gabriela Rosa da Silva (źródło: materiały prasowe)

„Jedność” – premierowy spektakl butoh w Instytucie Teatralnym, fot. Gabriela Rosa da Silva (źródło: materiały prasowe)

W ramach cyklu Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje, organizowanego przez fundację Pompka i objętego patronatem przez Ambasadę Japonii, do Polski przyjeżdża kolejny tancerz butoh – Atsushi Takenouchi. Tym razem jego przyjazd wiąże się z premierą spektaklu Jedność i międzynarodowymi warsztatami.

Taniec celebruje wszystkie życia i śmierci, noce i dnie, ciemność i światło, niebo i ziemię, ogień i wiatr, morze i góry, także ciebie i mnie, nas wszystkich. Taniec sprawia, że wszystko staje się jednością. Taniec to ceremonia wszystkich tych zaślubin. Taniec to jeden kwiat – komentuje spektakl artysta.

Jedność ducha, ciała i umysłu w tańcu daje widzom możliwość uczestnictwa w bezgranicznej i ponadczasowej podróży do uniwersalnego źródła bytu. W trakcie spektaklu szczupłe ciało artysty emanuje energią udzielającą się widowni, a światło i niezwykła muzyka, przypominająca dźwięki zasłyszane w naturze, dopełniają wrażenie doświadczania żywego obrazu. Umiejętność przełożenia pełnego spektrum ludzkich uczuć na minimalistyczny a jednocześnie niezwykle silny w odbiorze język butoh dana jest tylko mistrzom po latach osobistych i głębokich poszukiwań. Atsushi Takenouchi jest jednym z nich.

Butoh od lat jest w spektrum zainteresowania fundacji. Organizujemy warsztaty, spektakle, dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydaliśmy książkę Świat butoh Kazuo Ohno. Atsushi Takenouchi jest trzecim artystą zapraszanym w cyklu Japońskich Mistrzów po Yukio Wagurim i Yoshito Ohno, autorze książki – mówi Anita Zdrojewska, organizatorka wydarzeń.

Jedność
Premiera: 18 lutego 2016 roku
Fundacja Pompka w Warszawie, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Dodaj komentarz