• 2016-01-30

Teatr Współczesny w Szczecinie przygotowuje spektakl Przyszedł mężczyzna do kobiety

Przezabawna komedia na aktorski duet. On i ona spotykają się na randce, która zaczyna się fatalnie. Po serii kłótni i obelg włączają płytę Love story i zaczynają jeszcze raz. Oboje muszą przecież dokonać wyboru pomiędzy dalekim od doskonałości partnerem a samotnością. Premiera spektaklu Przyszedł mężczyzna do kobiety 5 lutego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

„Przyszedł mężczyzna do kobiety” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przyszedł mężczyzna do kobiety” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Siemion Złotnikow, autor dramatu, z wykształcenia jest filologiem. Pracował jako elektryk, dziennikarz sportowy, reżyser. Pisze poezję i prozę. Jako dramaturg zadebiutował w 1975 sztuką Wszystko będzie dobrze, której prapremiera odbyła się w 1977 w Teatrze Komedia w Sankt Petersburgu. Największą popularność zdobyły dramaty Przyszedł mężczyzna do kobiety i Odszedł starzec od staruchy. Sztuki Złotnikowa były wystawiane w moskiewskich teatrach m.in. Na Tagance, Sowremienniku, Armii Sowieckiej, Nowym. Cieszyły się uznaniem także poza granicami ZSRR – w Polsce, Bułgarii, Danii, Norwegii, Szwecji, Meksyku, Hiszpanii, Japonii, USA, na Węgrzech i w Niemczech. W 1990 roku Złotnikow wyemigrował do Izraela. Osiadł w Jerozolimie, gdzie założył Teatr Arka. Pracuje w nim jako dramaturg i reżyser.

Joanna Matuszak jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest członkiem zespołu Teatru Współczesnego od 1994. Debiutowała rolą Lindy w spektaklu Zagraj to jeszcze to raz, Sam w reżyserii Anny Augustynowicz. Stworzyła ponad 40 ról teatralnych, nagrodzonych m.in. na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej oraz Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie. Jest wszechstronną aktorką o dużym potencjale komediowym, doskonale czującą się zarówno w repertuarze współczesnym, jak i klasycznym.

Arkadiusz Buszko jest aktorem Teatru Współczesnego. Stworzył około 100 ról teatralnych, także dla Teatru Telewizji, pracował przy realizacji ponad 100 spektakli teatralnych jako choreograf, reżyser czy scenarzysta, występował w filmach, brał udział w kilkunastu słuchowiskach radiowych, przygotował spektakle plenerowe prezentowane w Szczecinie i w kraju. Kierownik artystyczny Teatru Krypta w latach 1999–2014, członek komisji artystycznej Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie.

Przekład: Andrzej Wanat
Realizacja, wykonanie, opracowanie muzyczne: Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko
Scenografia i kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki
Współpraca reżyserska: Piotr Ratajczak
Występują: Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko

Przyszedł mężczyzna do kobiety
Premiera: 5 lutego 2016 roku
Teatr Współczesny w Szczecinie

Dodaj komentarz