• 2016-01-30

Maltese Rock zainguruje Azjatycki Nowy Rok

6 i 7 lutego Festiwal Filmowy Pięć Smaków i Radio Azja zapraszają na muzyczno-filmowe powitanie Nowego Roku Małpy w Warszawie. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie niedzielny koncert okinawskiego zespołu Maltese Rock w Klubie Hybrydy.

Koncert Maltese Rock (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert Maltese Rock (źródło: materiały prasowe organizatora)

Japońska muzyka na żywo nie gości w Polsce często, a dźwięki z Okinawy to całkowita egzotyka. Pod względem kulturowym Okinawa różni się od pozostałych wysp Japonii do tego stopnia, że Japończycy wyrażają się o niej jak o obcym kraju. Okinawa szczyci się odmiennymi tradycjami, odrębną literaturą, muzyką, architekturą i religią. Nic dziwnego – aby na nią dotrzeć, trzeba zdecydować się na 20 godzinny rejs. Ponieważ geograficznie Okinawie bliżej jest do Tajwanu i Chin niż do reszty Japonii, w muzyce tej podzwrotnikowej wyspy nie brakuje wpływów kultury zarówno chińskiej jak i tajwańskiej. Ponadto tradycyjna muzyka często łączy się tam z rockową energią, co wynika z obecności licznych baz amerykańskich na wyspie.

Koncert Maltese Rock (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert Maltese Rock (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maltese Rock powstało w 1997 roku z inicjatywy Morito, kompozytora i autora tekstów. W muzyce kapeli łączy się wszystko to, co charakterystyczne dla Okinawy: lokalne motywy ludowe, punkowa energia, amerykański rock i motywy big-bandowe oraz ciepło subtropikalnej wyspy. Brakuje jedynie wężowego sanshina, który zastąpiony został mongolskim szamańskim instrumentem morin-huur. Najbardziej charakterystyczny dla brzmienia zespołu jest niski, grobowy głos Morito, w porównaniu z którym wokal Toma Waitsa wydaje się pełen słodyczy. Eklektyczne kompozycje, balansujące między japońską muzyką uliczną i klasycznym punk-rockiem, zaskakują nieoczekiwanymi zmianami tempa oraz nastroju.

Przed gośćmi z Japonii wystąpi SkaDyktator i Jego Kosmiczne Combo ze specjalnym repertuarem zainspirowanym muzyką Dalekiego Wschodu. SkaDyktator gra ska, jazz, rocksteady, reggae, zaskakując żywiołową improwizacją i spontanicznością koncertu.

Maltese Rock
7 lutego 2016 roku, godz. 19.00
Klub Hybrydy w Warszawie

Dodaj komentarz