All the Universe is Full of Beautiful Creatures

Hubert Czerepok zaprezentuje swoje prace na wystawie All the Universe is Full of Beautiful Creatures. Jej otwarcie odbędzie się 5 lutego we wrocławskiej Galerii Entropia.

Hubert Czerepok, „All the Universe is Full of Beautiful Creatures” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hubert Czerepok, „All the Universe is Full of Beautiful Creatures” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł All the Universe is Full of Beautiful Creatures obejmuje dwa projekty – pierwszy to cykl rysunków przedstawiający portrety zwierząt, które amerykańscy i radzieccy naukowcy wysyłali w kosmos podczas trwania Zimnej Wojny w XX wieku. Zanim człowiek wyleciał na orbitę okołoziemską czy wylądował na księżycu, dziesiątki myszy, kotów, psów, szympansów traciły życie w laboratoriach w imię nauki i postępu. Niektórym z nich, jak na przykład psom Biełce i Striełce (w przeciwieństwie do Łajki) czy małpie Baker udało się przetrwać lot w kosmos i powrócić na Ziemię. Pierwszym zdobywcą przestrzeni kosmicznej nie jest zatem człowiek, lecz zwierzęta, które są bezimiennymi pionierami Kosmosu.

Drugi projekt prezentowany na wystawie to film pt. Ostatni człowiek. Przedstawia samotnego osobnika rodzaju ludzkiego, który uwięziony w zagubionej we mgle stacji badawczej dokonuje pomiarów, obliczeń. Jego świat to zaledwie kilka rozpadających się instrumentów, które mają dostarczyć mu danych o świecie. Czy nauka jest w stanie odpowiedzieć na odwieczne pytania ludzkości?

Wydarzenie towarzyszące:

  • 19 lutego, godzina 18.00 – Hubert Czerepok, Nienawiść

XXV spotkanie autorskie z cyklu Szczyt formy
Prowadzenie: Karolina Groń
Koordynacja cyklu: Karolina Freino

Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z uznanymi artystami młodego i średniego pokolenia, zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi. Cykl jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Spotkania pomyślane są jako autorskie prezentacje dające artystom możliwość bezpośredniego przedstawienia swojej sztuki bez żadnej mediacji, studentom zaś (i reszcie publiczności) osobistego kontaktu z artystami, a także zapoznania się z żywym procesem twórczym czy problemami istnienia na współczesnym rynku sztuki.

Hubert Czerepok – urodził się w 1973 roku w Słubicach. Jest absolwentem zakopiańskiej Szkoły Kenara oraz poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Profesor Akademii Sztuki w Szczecinie. Rysuje, maluje, tworzy obiekty, instalacje, realizuje wideo, animacje, wykonuje filmy found footage. Opracowuje projekty multimedialne oraz działa w przestrzeni publicznej. Jednym z podejmowanych przez niego tematów są relacje pomiędzy fikcją i prawdą historyczną, przy czym to nie fakty same w sobie interesują artystę najbardziej, ale sposób w jaki mutują i ulegają formalnym i semantycznym przekształceniom. W duecie artystycznym Magisters (ze Zbyszkiem Rogalskim) produkował absurdalne fotografie i filmy. Współpracując z Sebastianem Mendezem, opracował strategiczną grę Survivors of The White Cube – symulację świata sztuki. Tworzył ze Stevem Rushtonem death-metalową grupę Children of Sodom. Od wielu lat prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, w których podejmuje zagadnienia związane z artykulacją wolności, dekonstrukcją stereotypów.

Hubert Czerepok, All the Universe is Full of Beautiful Creatures
Od 5 do 19 lutego 2016 roku
Wernisaż 5 lutego, godzina 19.00
Kurator: Mariusz Jodko
Galeria Entropia
Wrocław

Dodaj komentarz