• 2016-01-30

Europan laboratorium architektury

Do 29 lutego w Muzeum Architektury we Wrocławiu potrwa wystawa Europan laboratorium architektury. Jej tytuł pochodzi od nazwy międzynarodowego konkursu architektonicznego. Ekspozycja obejmuje nagrodzone projekty z Polski oraz poszczególne prace z innych krajów europejskich.

Wystawa „Europan laboratirum architektury” – plakat  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Europan laboratirum architektury” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europan to istniejący od 1988 roku międzynarodowy konkurs architektoniczny, w którym mogą prać udział profesjonaliści do 40. roku życia. Architekci rywalizują w nim w różnych kategoriach: inżynierskich, konstrukcyjnych oraz budowlanych.

Konkurs odbywa się co dwa lata i bierze w nim udział ponad 20 krajów europejskich jednocześnie (m.in. Austria, Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Włochy). W pięciu ostatnich edycjach imprezy uczestniczyła także Polska, jak na razie reprezentowana wyłącznie przez Warszawę.

Europan to jedno z bardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury, które angażuje uczestników do poszukiwania nowych awangardowych rozwiązań oraz nowatorskich idei, służących nadawaniu kształtu współczesnym miastom europejskim.

Podczas wernisażu wystawy w Muzeum Architektury Pia Spiesberger i Bernd Vlay (Europan Austria) opowiedzieli o doświadczeniach związanych z organizacją konkursu. Z kolei polskie edycje Europanu podsumował Tomasz Zemła (kierownik projektu Europan Polska, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy).

Europan laboratorium architektury
Od 28 stycznia do 29 lutego 2016 roku
Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz