• 2016-01-29

Vladimir na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi

6 lutego na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się premiera Vladimira na podstawie dramatu słoweńskiego dramaturga Matjaža Zupančiča w reżyserii Kuby Zubrzyckiego.

„Vladimir”, reż. Kuba Zubrzycki, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Vladimir”, reż. Kuba Zubrzycki, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Vladimir ukazuje historię trójki przyjaciół mieszkających razem pod jednym dachem, którzy postanawiają wynająć pokój kolejnemu lokatorowi. W ich drzwiach zjawia się tytułowy Vladimir – emerytowany ochroniarz. Jego pojawienie się całkowicie zmienia ich życie.

Reżyser Kuba Zubrzycki sięga po kameralny dramat psychologiczny. Zubrzyckiego, podobnie jak autora sztuki Matjaža Zupančiča, interesują sztuki Ibsena i Strinberga, w których działania ograniczone są do minimum, a wszystko rozgrywa się w psychice postaci. W bohaterach Vladimira widzi zapisany metaforycznie rozpad Bałkanów; niuanse, przez które w ludziach wyzwala się nieracjonalna i trudna do wytłumaczenia agresja.

Dramat Matjaža Zupančiča oscyluje wokół sztuki manipulacji. Przygląda się człowiekowi przekraczającemu wszelkie granice wyznaczone przez jego dawne ideały. W końcu są takie okoliczności, w których każdy może stać się agresywny. My właśnie przyglądamy się tym okolicznościom – mówi Kuba Zubrzycki.

Przekład: Joanna Pomorska
Reżyseria: Kuba Zubrzycki
Scenografia: Witek Stefaniak
Obsada: Katarzyna Grabowska, Damian Kulec, Michał Lacheta, Artur Majewski

Vladimir
Premiera: 6 lutego 2016 roku
Teatr Powszechny w Łodzi

 

 

Dodaj komentarz