• 2016-01-29

Obraz świata – film, muzyka, sztuka. Pokaz filmu Pan Tadeusz z 1928 roku

To już ostatnie chwile, by zwiedzić Galerię sztuki polskiej 1800–1945 przed planowaną rearanżacją, ale także ostatnia szansa na oprowadzanie tematyczne w ramach cyklu Obraz świata w Muzeum Śląskim w Katowicach. Gwoździem programu będzie projekcja odrestaurowanej kopii filmu Pan Tadeusz z 1928 roku z muzyką zespołu Czerwie na żywo.

Pokaz filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku z muzyką zespołu Czerwie na żywo (źródło: materiały organizatora)

Pokaz filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku z muzyką zespołu Czerwie na żywo (źródło: materiały organizatora)

Film w prasie dwudziestolecia zapowiadano jako „epopeję filmową nieśmiertelnego dzieła Adama Mickiewicza”, obraz rocznicowy i „superprodukcję”. Przez wiele lat dzieło uważano za zaginione, dopiero w 2006 roku odnaleziono większość nakręconego materiału. Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50. XX wieku odnaleziono fragmenty o łącznej długości czterdziestu dwóch minut, a w 2006 roku we Wrocławiu kolejne, dzięki czemu udało się zrekonstruować około stu dwudziestu minut.

Odbiór niemego filmu uprzyjemni koncert zespołu Czerwie wykonującego muzykę z pogranicza folku, etno, sceny absurdu i teatru. W skład grupy, znanej z udziału w projektach teatralno-filmowo-plastycznych, wchodzą obecnie Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus i Piotrek Bogunia. Słowo wstępne przed projekcją wygłosi dr Adam Pisarek.

Pokaz filmu Pan Tadeusz z 1928 roku z muzyką zespołu Czerwie na żywo
30 stycznia 2016 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz