Książki Roku 2015

Już po raz czternasty redakcja „Magazynu Literackiego Książki” przyznała Nagrody za Książki Roku, wśród których znalazła się – przyznana po raz pierwszy – nagroda za Audiobook Roku. Uhonorowano również Wydawcę Roku i Człowieka Roku.

Książki Roku 2015 – logotyp (źródło: materiały prasowe)

Książki Roku 2015 – logotyp (źródło: materiały prasowe)

Nagrody główne otrzymali:

  • Wydawnictwo Literackie za Małą zagładę Anny Janko (kategoria proza polska),
  • Wydawnictwo Zysk i S-ka za Turniej cieni Elżbiety Cherezińskiej (kategoria proza polska),
  • Wydawnictwo Sonia Draga za Pływaka Joakima Zandera w tłumaczeniu Wojciecha Łygasia (kategoria proza obca),
  • Społeczny Instytut Wydawniczy Znak za Miłosza w Krakowie Agnieszki Kosińskiej (kategoria literaturoznawstwo),
  • Wydawnictwo Biały Kruk za 966. Chrzest Polski Krzysztofa Ożoga (kategoria historia).

Przyznano również nagrody dla tłumaczy książek: Dariusza Guzika, Jerzego Kozłowskiego, Rafała Lisowskiego, Wojciecha Łygasia, Jakuba Małeckiego, Krzysztofa Skoniecznego i Krzysztofa Żaboklickiego.

Ponadto dwiema Nagrodami Specjalnymi wyróżniono: Lwów. Dzieje miasta Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego (Jedność) oraz Historię książki Rodericka Cave’a i Sary Ayad (Arkady).

Po raz pierwszy przyznano nagrodę Audiobook Roku 2015 – otrzymała ją Diuna Franka Herberta (Rebis i Audioteka.pl).

Tytuł Wydawca Roku 2015 otrzymało Wydawnictwo Bellona za wielki wkład w promocję książek historycznych.

Podejmując decyzję o Nagrodzie dla Bellony chcieliśmy wyróżnić cały zespół wydawnictwa również za ogromny sukces organizacyjny, dzięki któremu od ćwierć wieku rozwijają się Targi Książki Historycznej, za wkład Bellony w promowanie książki historycznej i wkład w jej wielki renesans – uzasadnia Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego Książki”.

W tym roku redakcja przyznała również Nagrodę Człowiek Roku 2015, którą otrzymał ks. Roman Szpakowski za niestrudzoną pracę na rzecz popularyzowania książek o tematyce religijnej.

Ks. Roman jest rekordzistą pod względem kierowania wydawnictwem na naszym rynku, bo czyni to od 1987 roku, czyli już niemal od 30 lat. Jednak działania ks. Romana znacznie wykraczają poza ramy własnej oficyny. Jest przecież księdzem, zakonnikiem, spełniającym liczne obowiązki duszpasterskie, a także bardzo aktywnie działającym społecznie w naszej branży. W latach 1996–1999 był skarbnikiem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, a od 2008 roku jest jego prezesem. Wielką zasługą ks. Romana jest rozkwit Targów Wydawców Katolickich, które dzięki jego działaniom przeniosły się do Arkad Kubickiego na Zamku Królewskim i dobrze się tam zadomowiły. Tradycją stało się też, że związana z Targami uroczystość wręczania Nagród Feniksa odbywa się od blisko dziesięciu lat w monumentalnej bazylice oo. Salezjanów na warszawskiej Pradze, co również zawdzięczamy ks. Romanowi. I jeszcze jedna bardzo ważna działalność ks. Romana to członkostwo w Radzie Nadzorczej spółki Targi Książki, której jest sekretarzem, a której był jednym z założycieli – mówi Piotr Dobrołęcki.

Książki Roku 2015
27 stycznia 2016 roku
„Magazyn Literacki Książki”

Dodaj komentarz