After effects

9 lutego w Galerii Fibak w Warszawie rozpocznie się wystawa Ivo Nikicia After effects. Pokaz stawia pytanie o rolę widza w relacji z dziełem. Artysta dostarcza nam alfabet składający się z figur o różnorodnych kształtach. Do odbiorcy należy ułożenie z nich własnych interpretacji.

Ivo Nikić, „Look” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ivo Nikić, „Look” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie znajdzie się kilkanaście prac z lat 2013–2015 podzielonych na dwie grupy. Pierwsza to pole eksperymentu obejmujące cykle niedużych obrazów magnetycznych, które widzowie mogą komponować zgodnie z własną wyobraźnią. Druga to obrazy namalowane, nieruchome, ale wciąż otwarte na wszelkie odczytania.

Balansowanie na granicy abstrakcji i figuracji, charakterystyczne dla twórczości Nikicia, popycha widza do szukania skojarzeń z przedmiotami i postaciami, jakie są mu już znane. Malarstwo Nikicia o lekkim streetartowym zabarwieniu, jego dowcip i dystans sprawiają, że widz czuje się ośmielony i zachęcony do interakcji.

Ivo Nikić – urodził się w 1974 roku w Prisztinie. W 2003 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof Jarosława Modzelewskiego. W 2006 roku był stypendystą Artist-In-Residence w Bernie w Szwajcarii. W swoich pracach posługuje się malarstwem, fotografią, filmem wideo oraz akcjami miejskimi, tworzy również obiekty i instalacje. Ivo Nikić uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Ivo Nikić, After effects
Od 9 do 23 lutego 2016 roku
Galeria Fibak
Warszawa

Dodaj komentarz