Beksińscy inaczej

W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie trwa wystawa Beksiński. Decennium. W lutym uzupełnią ją wydarzenia towarzyszące, na które złożą się rozmowy pod wspólnym tytułem Beksińscy inaczej. Poprowadzą je Piotr Metz oraz Magdalena Grzebałkowska, autorka książki Portret podwójny.

„Beksińscy inaczej”, wydarzenia towarzyszące wystawie „Beksiński. Decennium” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Beksińscy inaczej”, wydarzenia towarzyszące wystawie „Beksiński. Decennium” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz, na którym znajdują się obrazy i rysunki z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, towarzyszy dziesięcioleciu istnienia Muzeum Zdzisława Beksińskiego w częstochowskiej galerii – podsumowuje jego istnienie oraz zapowiada jego nową odsłonę.

Spotkania z cyklu Beksińscy inaczej przybliżą odwiedzającym wystawę postać samego artysty poprzez naświetlenie jego relacji z najbliższymi, w tym z tragicznie zmarłym synem Tomaszem Beksińskim.

Program wydarzeń towarzyszących:

  • 4 lutego, godz.17.00  – Beksińscy inaczej

Rozmowa Piotrem Metzem
Sala kinowa Ośrodka Kultury Filmowej w Częstochowie

Wspomnienia dziennikarza muzycznego Piotra Metza, znanego od lat z anteny radiowej Trójki, o współpracy z Tomaszem Beksińskim – autorem kultowych audycji radiowych, m.in. Trójka pod księżycem. Spotkanie będzie okazją do posłuchania wydanej pod patronatem Trójki płyty Tomasz Beksiński – In Memoriam oraz okazją do rozmowy o muzycznych inspiracjach i fascynacjach rodziny Beksińskich. Z pewnością wypełni je duża ilość muzyki. Wstęp na spotkanie wolny. Bezpłatne wejściówki z rezerwacją miejsc do odebrania w kasie Ośrodka Kultury Filmowej do 29 stycznia.

  • 25 lutego, godz. 17.00 – Beksińscy inaczej

Rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską
Sala Poplenerowa, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Książka o rodzinie Beksińskich pt. Portret podwójny przez wiele miesięcy utrzymywała się na wysokich miejscach list bestsellerowych. Umiejętnie odtworzony portret rodziny, napisany z niezwykłą empatią i umiejętnością wsłuchiwania się w rozmówców, wzbudził zainteresowanie wielu czytelników. Książka przyczyniła się do zmiany postrzegania osoby Beksińskiego oraz jego relacji  z rodziną. Rozmowa z autorką będzie dotyczyć procesu powstawania książki i poznawania przez nią rodziny Beksińskich.

Beksiński. Decennium
Od 23 stycznia do 28 lutego 2016 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Częstochowa

Dodaj komentarz