Dekonstrukcja pod różową pianką

Już dziś w warszawskiej Pragalerii odbędzie się wernisaż wystawy Dekonstrukcja pod różową pianką, prezentującej prace Agnieszki Pietrzykowskiej. Ich zakres tematyczny obejmuje kobietę i jej ciało, a warstwa symboliczno-psychologiczna odnosi się do przestrzeni kobiecej wolności i przysługujących jej praw.

Agnieszka Pietrzykowska, „Map of pleasure points”, 2014, akryl, płótno, 120x100 cm (źródło: materiały prasowe)

Agnieszka Pietrzykowska, „Map of pleasure points”, 2014, akryl, płótno, 120x100 cm (źródło: materiały prasowe)

[…] Zakres tematyczny prac artystki jest bardzo wąski, wręcz ubogi. Można powiedzieć, że streszcza się do jednego motywu. Jest nim kobieta i jej ciało. Upraszczając – Agnieszka Pietrzykowska maluje akty. Nic jednak nie jest tak proste, jak na pierwszy rzut oka wygląda. Figury kreowane przez autorkę bardzo silnie ciążą w kierunku abstrakcji. Z kompozycyjnego punktu widzenia chodzi tu o rozgrywanie relacji pomiędzy obiektem a tłem, ciałem a przestrzenią, w której to ciało funkcjonuje. Ten wątek twórczości podkreślają dwa bardzo istotne „tematy”, w których autorka osadza dziewczyny. Pierwszym z nich jest architektura i kultura. Na takie skojarzenia naprowadzają nas tytuły. Kobieta Agnieszki Pietrzykowskiej jest Warszawą, Amsterdamem, Nowym Jorkiem, Lizboną, a także… Francją. […] Drugi motyw prac to oczywiście kontrast – tym razem pomiędzy kobiecą pozorną delikatnością a pierwiastkiem męskim, wyrażonym poprzez mechanikę, inżynierię, industrializację. Kontrast w tym wypadku może, ale nie musi być opozycją. […]

Agnieszka Gniotek

Więcej o wystawie

Agnieszka Pietrzykowska (ur. 1978 r.) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Ilustracji prof. Z. Januszewskiego (2008). Studiowała również na ASP w Łodzi oraz Stosunki Międzykulturowe na Uniwersytecie Warszawskim. Wystawiała w Galerii (-1) PKOL w Warszawie, Muzeum Sportu w Warszawie, Muzeum Sportu w Kijowie, Muzeum Plakatu w Warszawie, Starym Browarze w Poznaniu oraz na IV Międzynarodowych Targach Sztuki ArtVilnius ’13 w Wilnie. Jej ilustracje publikowane były m.in. w „CLAM Magazine”, „Polityce”, „Bluszczu”, „Slow Magazyn”, „Lounge Magazyn”. Projektuje biżuterię unikatową m.in. sportową dla EURO2012 i lunarną – adresowaną do astronautów, lunonautów i marzycieli. Jej prace znajduje się w kolekcjach prywatnych m.in w USA, Australii, Niemczech, Portugalii, Ukrainie, Francji, na Litwie czy w Wielkiej Brytanii.

Agnieszka Pietrzykowska. Dekonstrukcja pod różową pianką
Od 29 stycznia do 12 lutego 2016 roku
Wernisaż: 29 stycznia 2016 roku, godz. 18.00
Pragaleria w Warszawie

Dodaj komentarz