• 2016-01-28

Za rok o tej samej porze w krakowskim Teatrze Bagatela

Zrodzony z przypadku romans Doris i George’a nieoczekiwanie staje się związkiem na całe życie. Jak to się jednak udało, skoro gospodyni domowa i księgowy mieszkają z rodzinami na dwóch końcach kraju? Premiera spektaklu Za rok o tej samej porze w krakowskim Teatrze Bagatela odbędzie się już jutro.

„Za rok o tej samej porze”, reż. Henryk Jacek Schoen (źródło: materiały organizatora)

„Za rok o tej samej porze”, reż. Henryk Jacek Schoen (źródło: materiały organizatora)

Sztuka kanadyjskiego dramatopisarza Briana Slade’a od 1975 nie schodzi ze scen teatralnych na całym świecie. Przebój budzący sympatię widzów i entuzjazm krytyki został już w trzy lata po prapremierze przeniesiony na duży ekran. W rolach głównych wystąpili Alan Alda i Ellen Burstyn. Z kolei w polskiej wersji wystąpią Magdalena Walach i Wojciech Leonowicz.

Bernard Slade Newbound to kanadyjski dramaturg i scenarzysta. Urodził się w 1930. Gdy miał cztery lata, rodzice przeprowadzili się z nim do Londynu, gdzie ojciec pracował jako mechanik na lotnisku Croydon. Mimo częstych zmian adresu i kilkunastu szkół młody Slade połknął bakcyla amatorskiego teatru, co po powrocie w 1948 do Kanady przydało mu się w próbach dramatopisarskich. Krótkotrwałą karierę celnika porzucił na rzecz aktorstwa, m.in. w Garden Center Theatre w Vinelandzie w rodzinnej prowincji. Choć nieustanny przymus zabiegania o role uważał za nieco poniżający, grając ponad trzysta postaci zaznajomił się z wymaganiami publiczności. Od 1957 pisał scenariusze telewizyjne. W połowie lat sześćdziesiątych przeprowadził się z rodziną do Hollywood. Sukcesy telewizyjne nie sprawiły jednak, że porzucił teatr, a wręcz przeciwnie – od 1974 poświęcił się wyłącznie dramatopisarstwu.  Polska publiczność zna Slade’a głównie jako autora Za rok o tej samej porze i jej kontynuacji Po latach o tej samej porze, również wystawianej w Teatrze Bagatela.

Henryk Jacek Schoen urodził się w 1951 w Krakowie. Jego droga do funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Bagatela obfituje w wydarzenia zaskakujące. Studiował chemię przemysłową na Politechnice Krakowskiej, filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz przez rok reżyserię teatralną w krakowskiej PWST. Od 1973 był wykonawcą filmowych epizodów jeździeckich i kaskaderskich. Podczas zdjęć do Pasji S. Różewicza, gdzie był konsultantem do spraw jeździeckich, zastąpił chorych asystentów reżysera w czasie realizacji dużej sceny z setkami statystów, koni i pojazdów, a Różewicz zaproponował mu pracę asystenta także przy następnych produkcjach. Przez kilka lat pracował jako drugi reżyser w zespołach filmowych. Ma na koncie współpracę reżyserską także z A. Holland, K. Kieślowskim, F. Falkiem, F. Bajonem, J. Domaradzkim i L. Adamikiem. W latach 1998–1999 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. organizacyjnych w Teatrze Bagatela, zaś od 1999 jest jego dyrektorem.

Występują: Magdalena Walach, Wojciech Leonowicz, Kamila Pieńkos
Tłumaczenie: Antoni Marianowicz
Reżyseria i opr. muzyczne: Henryk Jacek Schoen
Scenografia: Joanna Schoen
Reżyseria świateł: Marek Oleniacz
As. reż./inspicjent/sufler: Joanna Jaworska

Za rok o tej samej porze
Premiera: 29 stycznia 2016 roku
Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
Kraków

Dodaj komentarz