Istność

28 stycznia w łódzka Galeria Imaginarium zaprasza na wernisaż wystawy Istność. Swoje prace wystawi na niej Grupa O+: Anna Frąckowicz, Izabela Łapińska, Tamara Sass.

Fot. Anna Frąckowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Anna Frąckowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twarze. Mimo różnego sposobu istnienia – od najbardziej werystycznego w zbliżeniach nieretuszowanych fotografii, przez graficzny, poddany uproszczeniu i transformacji, aż po delikatny, niemal fantomowy, najbardziej symboliczny w przypadku rzeźby w przestrzeni – opowiadają nam historie o próbach określenia własnej tożsamości i miejsca wśród innych. O potrzebie akceptacji i poszukiwania uczuć (…).

Twarze odarte zostają z masek aż do włókien. Stają się zapisem osobistych przeżyć, ale też tekstami kultury, przywołującymi choćby realia funkcjonowania wizerunku człowieka w przestrzeni społecznej i kulturowej, zwłaszcza medialnej, tego wykreowanego i akceptowanego, zbliżającego się do modelowego wzorca, i tego niewygodnego, odrzuconego, w którym ujawnia się nasza ułomność, przejawiająca się nie tylko w fizycznej deformacji, brzydocie, chorobie i śmierci, ale też w bardzo ludzkiej – niepożądanej w dzisiejszym świecie – psychicznej niezborności i rozchwianiu, w złym kompromisie, zakłamaniu i zdradzie. Jest to obraz bolesny, odbiegający od wyidealizowanego wyobrażenia o zewnętrznym i wewnętrznym ładzie, ale dzięki temu dający oczyszczenie, pozwalający odczuć wspólnotę ludzkiego losu manifestującą się upływem czasu, zmiennością i przemijaniem (…).

Fot. Tamara Sass (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tamara Sass (źródło: materiały prasowe organizatora)

Istność to wspólna wypowiedź trzech niewątpliwie różnych osobowości. Odmienność uprawianych przez nie dyscyplin, zróżnicowanie środków, inne rozłożenie akcentów nie stanowiły przeszkody dla wykreowania spójnego, choć zróżnicowanego, obrazu człowieka nękanego niepokojem istnienia. Delikatna tkanka przeżyć i emocji znacząca siatkę linii i pęknięć w grafikach Tamary Sass, uczucia ulatujące w przestrzeń włóknami w rzeźbiarskich formach wyczarowanych przez Annę Frąckowicz, wyżłobione przez czas ryty egzystencji ukryte w zakamarkach twarzy fotografowanych przez Izę Łapińską to ślady obecności, znaki cielesnej i psychicznej kondycji człowieka. Ludzi – także takich jak my.

Dariusz Leśnikowski, fragment tekstu do katalogu wystawy

Istność. Grupa O+: Anna Frąckowicz, Izabela Łapińska, Tamara Sass
Od 28 stycznia do 19 lutego 2016 roku
Wernisaż: 28 stycznia 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Imaginarium
Łódź

Dodaj komentarz