Znamy najlepszych artystów Pomorza

22 stycznia ogłoszeni zostali laureaci II Triennale Sztuki Pomorskiej. Znaleźli się wśród nich: Krzysztof Gliszczyński, Małgorzata Kotłowska, Elvin Flamingo oraz Barbara Kasperczyk-Gorlak. Triennale organizowane jest przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, gdzie do 28 lutego będzie można oglądać wystawę pokonkursową.

Krzysztof Gliszczyński, „Perpetum Pictura”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Gliszczyński, „Perpetum Pictura”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Triennale Sztuki Pomorskiej organizowane przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie to konkurs dedykowany artystom z Pomorza i absolwentom gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Już pierwszej edycji towarzyszyło olbrzymie zainteresowanie lokalnego środowiska. Idea dyrektora PGS, Zbigniewa Buskiego, szybko zyskała aprobatę trójmiejskich artystów. Jak można zauważyć po tegorocznej edycji, konkurs stał się też alternatywą między innymi dla młodych twórców, którzy mają okazję zaprezentować swoje prace we wnętrzach galerii sztuki.

Na Triennale, zgodnie z regulaminem konkursu, prezentowane są najnowsze prace uczestników wskazane przez jury.  Pierwotnie ideą było zapoznanie widzów z najnowszymi tendencjami i kierunkami w sztukach na Pomorzu. Obecnie można śmiało stwierdzić, że Triennale jest też doskonałą okazją do zaprezentowania przez pomorskich artystów nowych prac i skonfrontowania się z opinią jurorów.

Zarówno pierwsza, jak i druga edycja konkursu, objęte zostały Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. Dodatkowo Marszałek ufundował nagrodę Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego dla zwycięzcy wybranego spośród laureatów przez jury.

Małgorzata Kotłowska, „Przemijanie”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Kotłowska, „Przemijanie”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od początku zamierzenie było takie, że dzieła zgłoszone do konkursu ocenia jury spoza Trójmiasta. Jest to gwarantem, że wybory laureatów poszczególnych kategorii będą oparte na wieloletnim doświadczeniu i znajomości danej dziedziny sztuki. W drugiej edycji zaproszenie przyjęły autorytety, osoby rozpoznawalne w świecie sztuki: prof. Jarosław Modzelewski (kategoria: Malarstwo), prof. Adam Myjak (kategoria: Formy przestrzenne), dr Adam Mazur (kategoria: Fotografia, multimedia) oraz Piotr Sarzyński (kategoria: Rysunek i grafika).

W II Triennale Sztuki Pomorskiej udział wzięło ponad 70 artystów. Wielu z nich jest już docenianych nie tylko w Trójmieście, ale również na świecie, inni dopiero zaczynają swoją karierę. Spośród uczestników jury wybrało 18 finalistów:

Laureaci II Triennale Sztuki Pomorskiej:

  • Kategoria malarstwo: Krzysztof Gliszczyński
  • Kategoria Formy przestrzenne: Małgorzata Kotłowska
  • Kategoria Fotografia i multimedia: Jarosław Czarnecki/Elvin Flamingo
  • Kategoria Rysunek i grafika: Barbara Kasperczyk-Gorlak
  • Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego: Jarosław Czarnecki/Elvin Flamingo

II Triennale Sztuki Pomorskiej
Ogłoszenie laureatów: 22 stycznia 2016 roku
Wystawa pokonkursowa: Od 23 stycznia do 28 lutego 2016 roku
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz