• 2016-01-27

Śmierć pięknych saren w Teatrze Żydowskim

Na przełomie stycznia i lutego widzowie będą mieli okazję zobaczyć jedną z ostatnich premier Teatru Żydowskiego w Warszawie pt. Śmierć pięknych saren. Spektakl powstał na podstawie zbioru opowiadań uznanego czechosłowackiego pisarza Oty Pavla, wydanego w 1971 roku. Opowiadania te autor pisał w ramach terapii po stwierdzeniu u niego zaburzeń psychicznych. Spektakle będą grane 28 stycznia oraz 2 lutego.

„Śmierć pięknych saren”, reż. Jan Szurmiej, plakat proj. Andrzej Pągowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Śmierć pięknych saren”, reż. Jan Szurmiej, plakat proj. Andrzej Pągowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adaptacja sceniczna Pawła Szumca jest wyborem opowieści i barwnych wspomnień z dzieciństwa i młodości Oty Pavla. Niewinne lata pełne magii i cudowności brutalnie przerwane przez okrucieństwa II wojny światowej i następujące później czasy pogardy w komunistycznej Czechosłowacji składają się na historię czesko-żydowskiej rodziny, opowiedzianą w typowy dla Czechów sposób – śmiechem przez łzy.

Śmierć pięknych saren to ciepła, komediowa opowieść o losach pechowego komiwojażera sprzedającego odkurzacze i lodówki szwedzkiej firmy Elektrolux, zapalonego wędkarza, zakochanego w żonie szefa, artysty w swoim fachu, romantyka, która pod koniec nabiera tragicznego wymiaru. Wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę, że nasi bohaterowie przeżyli piekło wojny, obozów koncentracyjnych, głodu i strachu. Wybrane przez reżysera przepiękne ballady Jaromira Nohavicy w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej puentują poszczególne sekwencje tej romantycznej przypowieści o kondycji serca i duszy człowieka.

Obsada: Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Henryk Rajfer, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Dawid Szurmiej, Ewa Tucholska. Marek Węglarski

Śmierć pięknych saren
Spektakle: 28 stycznia oraz 2 lutego 2016 roku
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie

Dodaj komentarz