Przetwornik

Przetwornik to malarsko-muzyczny projekt dwojga młodych artystów – Agaty Kus i Michała Dymnego. Wystawa, której wernisaż odbędzie się 28 stycznia w warszawskiej Zachęcie, nie próbuje rozstrzygać kwestii prymatu malarstwa czy muzyki. Jest raczej swobodnym dialogiem dwojga twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki, próbą nawiązania między nimi korespondencji.

Agata Kus, Michał Dymny, „Przetwornik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Kus, Michał Dymny, „Przetwornik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Kus pokazuje na wystawie nowe obrazy narracyjne będące rozwinięciem cyklu z portretami dzieci. Sposób kadrowania scen polegający na wyznaczaniu/wycinaniu w prostokącie obrazu romboidalnych kształtów czy fizyczne kaleczenie obrazów (ich bohaterów) poprzez wypalanie w powierzchni płótna dziur papierosem służą wywołaniu niepokoju widza, wytrąceniu go z bezpiecznych torów myślenia o sztuce przedstawiającej. Wszystkie prezentowane obrazy były malowane z podpięciem harfy ISA, z dźwiękowymi samplami stworzonymi przez Dymnego. Malując, artystka przecinała wiązki promieni podczerwonych i uruchamiała dźwięki, co w efekcie dawało muzyczny zapis procesu malowania z jego niuansami i zmiennością. W MPZ widz będzie mógł wysłuchać dźwiękowej ilustracji każdego z płócien.

Współpraca zakładała swobodę obojga twórców w wyborze motywów. Kus pokazywała Dymnemu projekty obrazów, on z kolei  w procesie rejestracji gitary elektrycznej zgromadził pulę dźwięków, które – jak mówi – „były abstrakcyjnym odbiciem tego, co widział na obrazie”. Takie obrazowo-muzyczne sprzężenie umożliwiła stworzona przez Petera Sycha harfa ISA – elektroniczne urządzenie w formie prostokątnej ramy pozwalające dyrygować nagraniami. Harfą steruje specjalny program komputerowy. Na potrzeby projektu Kus i Dymnego Piotr Madej napisał nowe oprogramowanie

Dokumentację filmową powstawania obrazów z ekspozycji można obejrzeć w dolnej części galerii. Składają się na nią zapisy malarskich sesji Kus oraz zarejestrowane i zmiksowane przez nią muzyczne sesje Dymnego. Ostatni obraz artystka stworzy w obecności publiczności na wernisażu.

Podczas otwarcia wystawy odbędzie się performans Agaty Kus i Michała Dymnego. 

Przetwornik
Od 29 stycznia do 20 marca 2016 roku
Wernisaż: 28 stycznia 2016 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Magda Kardasz
Współpraca: Karolina Bielawska
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz