Dzięki uprzejmości artysty

Do 27 marca w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Gdańsku potrwa wystawa Dzięki uprzejmości artysty. Swoje najnowsze prace – film oraz instalację – zaprezentuje na niej Piotr Bosacki.

Piotr Bosacki, „Chamber Music” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Bosacki, „Chamber Music” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W filmie Dzięki uprzejmości artysty Piotr Bosacki wyjaśnia fenomen powstawania dzieła sztuki. Literacka warstwa filmu balansuje między powagą a kpiną. Z jednej strony słuchamy wykładu z nauk podstawowych. Z drugiej strony wypowiadane przez autora zdania niejako same przekomarzają się z własnym sensem. Wszystkiemu towarzyszy kunsztowna animacja klasyczna.

Piotr Bosacki, „Dzięki uprzejmości artysty” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Bosacki, „Dzięki uprzejmości artysty” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z kolei instalacja Chamber Music stanowi układ boksów (pokoików). Rolą widza jest przejść kolejno przez wszystkie boksy, które przedzielone są drzwiami. Każdą parę drzwi, na wzór drzwi Duchampa, można zamknąć do jednej z dwóch futryn. Dzięki temu widz, otwierając pomieszczenie przed sobą, jednocześnie zamyka pomieszczenie za sobą. Wszystkie oświetlone są brzęczącymi lampami jarzeniowymi, które za każdym razem brzęczą inaczej.

Przemierzający boksy widz i słuchacz, otwierając i zamykając drzwi, decyduje o tym, jakie dźwięki do siebie dopuszcza, a od których dźwięków się odcina. Przestrzeń architektoniczna jest więc tutaj tożsama z przestrzenią dźwiękową. Lampy wydają dźwięki o określonej wysokości. Przechodząc z pokoju do pokoju, słyszymy więc łańcuch akordów, które można zapisać w nutach.

W dniu finisażu wystawy odbędzie się wykład Piotra Bosackiego.

Piotr Bosacki (ur. 1977) – jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II im. Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współtworzył założoną w 2007 roku nieformalną grupę artystyczną Penerstwo i zespół muzyczny KOT. Jest artystą o wszechstronnych zainteresowaniach. Tworzy filmy animowane, instalacje, obiekty, rysunki, zajmuje się twórczością literacką i kompozycją muzyczną. Swoją praktykę artystyczną sam porównuje do filozofii przyrody. Prace Bosackiego to swego rodzaju eksperymentalne modele rzeczywistości, na przykładzie, których artysta studiuje naturę rzeczy – jej strukturę, mechanikę i poetycki potencjał. Materię, obrazy i język do budowy oraz opisów tych modeli artysta czerpie z powszedniego doświadczenia. Jego ulubione tworzywa to przedmioty codziennego użytku, proste materiały plastyczne takie jak papier czy karton, zaczerpnięte z życia anegdoty, sny, mowa potoczna. To skromne uniwersum rzeczy zwykłych jest dla artysty punktem wyjścia do filozoficznych spekulacji i jednocześnie do poszukiwania aspektu poetyckiego w ludzkim przeżywaniu świata, przy czym filozofia i poezja stapiają się w twórczości Bosackiego w jedno.

Piotr Bosacki, Dzięki uprzejmości artysty
Od 22 stycznia do 27 marca 2016 roku
Finisaż: 27 marca 2016 roku, godzina 14.00
Kuratorka: Jolanta Woszczenko
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2
Gdańsk

Dodaj komentarz