Cytaty z Kolekcji

W 2016 roku MOCAK w Krakowie zainauguruje nową serię wystaw Cytaty z Kolekcji. W Bibliotece MOCAK-u można będzie zobaczyć wybrane dzieła z liczącej ponad 4500 prac Kolekcji Muzeum. Każdy miesiąc poświęcony zostanie jednemu artyście i jego dziełu.

Géza Perneczky, „art”, 1972, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Géza Perneczky, „art”, 1972, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentacji będą towarzyszyć publikacje oraz archiwalne materiały dotyczące twórcy. Wybrane prace łączy odniesienie do tekstu. Poprzez nieoczywistą ekspozycję w kontekście Biblioteki chcemy poddać refleksji kulturotwórczą moc słowa.

Zbiory MOCAK-u wyrastają z ducha poszukiwań konceptualnych, dlatego prezentacja rozpocznie się cyklem fotografii węgierskiego artysty Gézy Perneczkiego odnoszącej się do terminu art. Powstały one w latach 1971–1972 w Kolonii po emigracji artysty z Budapesztu. W tym czasie mieszkał on w akademiku zbudowanym dla studentów, którzy wyjechali z Węgier po rewolucji w 1956 roku. Jego pracownia mieściła się w małym pokoju. Choć warunki lokalowe sprawiły, że mógł fotografować wyłącznie niewielkie przedmioty, ostateczna skala konceptualnych poszukiwań artysty jest imponująca.

Cytaty z Kolekcji dają możliwość  zapoznania się z dziełami, które nie są obecnie eksponowane na wystawie Kolekcji, stanowią także zachętę do niespiesznej i pogłębionej analizy twórczości wybranych artystów. Mamy nadzieję, że kontekst biblioteki zachęci do poszukiwania nowych interpretacji i przyjęcia własnej perspektywy, a także do otwarcia się na obecność sztuki współczesnej w codziennym otoczeniu.

Géza Perneczky (ur. 1936) – jest artystą konceptualnym, którego twórczość obejmuje malarstwo, fotografię, performance, sztukę poczty, obiekty i książki artystyczne. Jedna z czołowych postaci węgierskiej teorii i krytyki sztuki. Ukończył Akademię Muzyczną (otrzymał wykształcenie z zakresu gry na fortepianie oraz dyrygowania orkiestrą) oraz historię sztuki. Wydawca literatury, prasy i programów telewizyjnych o sztuce węgierskiej (w latach 1966–1967 autor programu telewizyjnego dla dzieci). W 1970 roku wyemigrował do Niemiec, pracował jako nauczyciel w prestiżowym liceum w Kolonii. Członek społeczności tworzącej sieć nadawców i odbiorców sztuki poczty. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Ludwig Muzeum w Budapeszcie, Muzeum umění w Ołomuńcu oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Cytaty z Kolekcji MOCAK-u
Kuratorki: Monika Kozioł, Magdalena Mazik
Współpraca: Maciej Kłuś, Anna Pyzik, Katarzyna Wincenciak
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz