• 2016-01-26

Spotlight

5 lutego do kin wejdzie Spotlight, obsypany nagrodami, oparty na faktach film o dziennikarskim śledztwie, które w ubiegłej dekadzie wstrząsnęło Ameryką. Jedna z najbardziej oczekiwanych premier sezonu swój rozgłos zawdzięcza nie tylko szokującej fabule, lecz w równej mierze znakomitym kreacjom aktorskim Rachel McAdams, Michaela Keatona i Marka Ruffalo.

Tom McCarthy, „Spotlight” – kadr (źródło: materiały prasowe)

Tom McCarthy, „Spotlight” – kadr (źródło: materiały prasowe)

Spotlight to filmowy zapis wstrząsającej historii, która wydarzyła się naprawdę. Nagrodzeni Pulitzerem dziennikarze gazety „Boston Globe” docierają do przerażających informacji na temat siatki pedofilskiej w Kościele katolickim. Rozpoczyna się dziennikarskie śledztwo, którego wyniki zbulwersują cały świat i wstrząsną Ameryką. Okazuje się, że sprawa jest większa, niż ktokolwiek na początku przypuszczał i ociera się o władze kościelne, które przez lata tuszowały przestępstwa.


Film otrzymał główne nagrody na wielu festiwalach. Wyróżniły go także gremia filmowe – m.in. trzema nagrodami Gotham Indpendent Film Awards (najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza obsada) czy statuetką Hollywood Film Award dla najlepszego scenariusza. Spotlight jest także nominowany do Złotych Globów w trzech kategoriach – najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz. W role dociekliwych dziennikarzy wcielili się Rachel McAdams (Pamiętnik, Sherlock Holmes, Bardzo poszukiwany człowiek), Michael Keaton (Birdman, Zawód: dziennikarz, Batman) i Mark Ruffalo (Avengers, Wyspa tajemnic, Zodiak).

Tom McCarthy | Spotlight
5 lutego 2016 roku
United International Pictures

Dodaj komentarz