• 2016-01-26

Reżyser komedii Barany. Islandzka opowieść przyjedzie do Polski

Z okazji polskiej premiery filmu Barany. Islandzka opowieść do Polski przyjeżdża reżyser filmu, który spotka się z publicznością podczas dwóch premierowych pokazów filmu: 4 lutego w warszawskim kinie Muranów i 5 lutego we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Grímur Hákonarson (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grímur Hákonarson (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film Barany. Islandzka opowieść to zwycięzca sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes. Komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Ceniąponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.

Barany. Islandzka opowieść – islandzki kandydat do Oscara – jest przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących – czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób – swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej ludzkiej natury, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał Baranów. Islandzkiej opowieści – jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat – nie pozostawi nikogo obojętnym.

Grímur Hákonarson | Barany. Islandzka opowieść
Premiera: 12 lutego 2016 roku
Spotkanie  z reżyserem:
4 lutego – Kino Muranów w Warszawie
5 lutego – Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz