VI Dni Pamięci w Łodzi

Już po raz szósty Łódź będzie obchodzić Dni Pamięci. W dniach 26–29 stycznia uczczony zostanie ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i Urzędu Marszałkowskiego wysłuchać będzie można wielu interesujących wykładów, obejrzeć dwie sztuki teatralne, filmy dokumentalne, zapoznać się z ciekawymi wystawami i posłuchać szlagierów.

VI Dni Pamięci w Łodzi – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

VI Dni Pamięci w Łodzi – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy zapraszają do Teatru im. Stefana Jaracza we wtorek o 15.30 na uroczyste otwarcie VI Dni Pamięci w Łodzi. O 17.00 będzie można obejrzeć film w reż. Zofii Kunert pt. Opowieści o Żegocie – obraz, w którym po raz ostatni o czarnej karcie w historii XX wieku opowiada widzom zmarły w zeszłym roku prof. Władysław Bartoszewski. Tym samym organizatorzy składają hołd pamięci prof. Bartoszewskiemu, który w ubiegłym roku uświetnił jubileuszowe obchody Dni Pamięci w Łodzi spotkaniem w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Teatralny szlak przetrze ponowne wystawienie głośnego już spektaklu muzycznego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie.

Następnego dnia o godzinie 13.00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów na Stacji Radegast – oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Tego samego dnia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ulicy Gdańskiej 13 oficjalnie zaprezentowany zostanie projekt Makieta Litzmannstadt Getto. Wieczorem organizatorzy zapraszają do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana na uroczyste otwarcie wystawy Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce Moi żydowscy, moi polscy rodzice, a następnie na wykład Pawła Szypulskiego Pocztówki z Auschwitz.

W czwartek o 12.00 najmłodsi widzowie będą mogli zanurzyć się w magicznym świecie I.B. Singera dzięki spektaklowi Magiczny Medalion grupy Zaplecze. Sięgając po klasykę literatury jidysz, Teatr im. Stefana Jaracza i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce otwierają drzwi teatru również dla najmłodszych. Dla starszych odbiorców w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowano wieczór z Wierą Gran, czyli pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, i rozmowę z Agatą Tuszyńską – autorką książki Oskarżona: Wiera Gran.

W piątek 29 stycznia po wystawie Dziedzictwo dwóch kultur w Muzeum Miasta Łodzi oprowadzać będzie przewodnik, a na zakończenie VI Dni Pamięci w Pałacu Poznańskich przeniesiemy się w świat wiecznie żywych melodii Władysława Szpilmana, które przypomni Lala Czaplicka i orkiestra Adria.

VI Dni Pamięci
Od 26 do 29 stycznia 2016 roku
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne  Żydów w Polsce, Teatr im Stefana Jaracza w Łodzi

Dodaj komentarz