14. Przegląd Sztuki Survival

Po raz 14. odbędzie się we Wrocławiu Przegląd Sztuki Survival – jeden z największych przeglądów sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce. Fundacja Art Transparent zaprasza artystów wszystkich dyscyplin sztuk wizualnych do wzięcia udziału w konkursie na prace, które zostaną zrealizowane w ramach Przeglądu. Prace konkursowe można nadsyłać do 31 marca.

14. Przegląd Sztuki Survival, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

14. Przegląd Sztuki Survival, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd Sztuki Survival jest realizowanym od 14 lat interdyscyplinarnym wydarzeniem artystycznym, prezentującym sztukę współczesną w nietypowych przestrzeniach Wrocławia.

W 2016 roku Przegląd Sztuki Survival odbędzie się pod hasłem Warsztat pracy w jednej z zabytkowych hal Fabryki Automatów Tokarskich (FAT), wybudowanej w 1934 roku. W tym roku Survival, który przez ostatnie lata odbywał się w opuszczonych miejscach, wkracza w przestrzeń aktywną, podporządkowaną trybowi pracy i regulaminom BHP. Mimo że wybrana hala została wyłączona z użytku, znajduje się w centrum działającej fabryki automatów tokarskich, w otoczeniu czynnych i tętniących życiem hal produkcyjnych.

Idea 14. edycji Survivalu będzie związana z tematem szeroko rozumianej pracy, a także z towarzyszącymi temu pojęciu zagadnieniami takimi jak przemysł, produkcja czy technologia. Hasło tegorocznej edycji – związek frazeologiczny warsztat pracy – może odnosić się zarówno do miejsca wykonywania pracy, jak i do specyficznych technik i narzędzi używanych w danym zawodzie. Dlatego tematyka tegorocznego Przeglądu krążyć będzie wokół haseł takich jak: metodyka pracy, rzemiosło, dyscyplina, jakość, precyzja, proces, czy też warsztat i jego tajniki.

Fabryczny charakter przestrzeni Fabryki Automatów Tokarskich stanowić będzie inspirację zarówno dla artystów, jak i kuratorów Przeglądu, a także umożliwi zapoczątkowanie debaty m.in. na temat zmian zachodzących w przemyśle na przestrzeni wieków i wpływu tych zmian na społeczeństwo oraz rozwoju kultury i sztuki w erze poprzemysłowej.

Podczas Survivalu pogłębione zostaną także wątki związane z produkcją seryjną czy powtarzalnością w odniesieniu zarówno do życia codziennego, jak i do sfery sztuki i współczesnej kultury. Równie istotny będzie temat architektonicznego dziedzictwa industrialnego, jego rewitalizacji i współczesnych zastosowań.

Kontekst 14. edycji Survivalu będzie stanowił okazję do zastanowienia się nad tym, jak we współczesnym społeczeństwie postrzegany jest zawód artysty.

Fundacja Art Transparent zaprasza artystów do przesyłania prac, które będą się odwoływać do hasła konkursowego 14. edycji Survivalu, zaproponowanej przez kuratorów Przeglądu tematyki oraz do specyfiki miejsca. Szczególnie zachęcane do udziału w konkursie są grupy artystyczne, które zaproponują realizacje artystyczne wykonywane zespołowo, w nawiązaniu do tematu produkcji masowej.

14. Przegląd Sztuki Survival
Od 24 do 28 czerwca 2016 roku
Termin nadsyłania prac: 31 marca 2016 roku
Hala Fabryki Automatów Tokarskich (FAT HACO)
Wrocław

Dodaj komentarz