• 2016-01-25

Warszawa – zmartwychwstałe miasto

„Warszawa to jedno z najciekawszych miast na Starym Kontynencie” – stwierdził Dan Cruickshank, brytyjski historyk sztuki i architektury. O „swojej” Warszawie z lat powojennych i tej współczesnej opowiedział w filmie Warszawa – zmartwychwstałe miasto. Na spotkanie z Danem Cruickshankiem oraz pokaz specjalny filmu 27 stycznia zapraszają: BBC Earth oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Warszawa – zmartwychwstałe miasto”, reż. Dan Criuckshank (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Warszawa – zmartwychwstałe miasto”, reż. Dan Criuckshank (źródło: materiały prasowe organizatora)

W latach 50. XX wieku Dan Cruickshank jako chłopiec mieszkał z rodzicami w kamienicy przy ul. Świętojańskiej na warszawskiej Starówce. Zdewastowane wojną miasto i niestrudzeni w odbudowie Warszawy mieszkańcy pozostawili w pamięci chłopca niezatarty ślad. Wrócił do Warszawy po 60. latach, by opowiedzieć światu niezwykłą historię odbudowy i rekonstrukcji miasta, które zostało skazane na zagładę przez hitlerowskie Niemcy i miało przestać istnieć. Wyrusza śladem wspomnień i odwiedza dawne mieszkanie, pokazuje swoje chłopięce rysunki kamienic widzianych przez okno. Z uznaniem oprowadza po pieczołowicie zrekonstruowanym Starym Mieście, Zamku Królewskim i Królewskich Łazienkach, zwracając uwagę na najdrobniejsze odtworzone detale architektoniczne.

Są miasta, które zostały zniszczone w porównywalnym stopniu i następnie odbudowane, ale, według mojej wiedzy, Warszawa jest przykładem największej w skali, najbardziej ambitnej i skutecznej rekonstrukcji zabytkowego centrum miasta. Jest też fascynującym przykładem konieczności pogodzenia autentycznego odtworzenia utraconych budynków i królewskiego miasta z wymaganiami nowoczesnego miejskiego życia w socjalistycznym społeczeństwie – powiedział Dan Cruickshank.

Dan Cruickshank jest brytyjskim historykiem sztuki i architektury, autorem licznych książek poświęconych architekturze oraz gospodarzem programów BBC, dla której od lat przygotowuje cykle dokumentalne na temat zabytków i światowych cudów architektury. Jego najnowszym dziełem jest film dokumentalny Warszawa – zmartwychwstałe miasto.

Polska premiera filmu odbędzie się w niedzielę 21 lutego o godz. 20.00 na kanale BBC Earth.

Warszawa – zmartwychwstałe miasto
Pokaz filmu: 27 stycznia 2016 roku
Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Dodaj komentarz