• 2016-01-25

Premiera Nocy w Wenecji w Teatrze Wielkim w Łodzi

Genialny utwór wiedeńskiego mistrza gatunku zawiera wszystko to, co najprzyjemniejsze dla oka, ucha i myśli – przezabawną akcję, zapadające w pamięć melodie arii, canzonett, serenad, duetów i walców. Premiera Nocy w Wenecji w Teatrze Wielkim w Łodzi już 29 stycznia.

„Noc w Wenecji”, reż. Artur Hofman, plakat proj. Blanka Tomaszewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Noc w Wenecji”, reż. Artur Hofman, plakat proj. Blanka Tomaszewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nasza najnowsza realizacja podkreśla wesoły charakter dzieła, a twórcy łódzkiej inscenizacji zdają się bawić możliwościami formy, nie unikając przy tym nawiązywania do klasycznych rozwiązań w interpretacji i budowania przestrzeni scenicznej tej fantastycznej operetki. Karnawałowy splendor objawi się m.in. w przepięknych strojach wg projektu Barbary Ptak. Spektakl reżyseruje Artur Hofman. Kierownictwo muzyczne powierzono Wojciechowi Rodkowi. Choreografię opracuje Zofia Rudnicka, scenografią i reżyserią świateł zajmie się Grzegorz Policiński. Chór przygotuje Dawid Jarząb – opisują twórcy.

Ta klasyczna operetka wiedeńskiego kompozytora tworzy wraz z Zemstą nietoperza i Baronem cygańskim mistrzowską triadę gatunku. Jej pełna podchodów, intryg, wybiegów i przebieranek fabuła zmienia się jak w kalejdoskopie. Książę uwodzi Barbarę, ta ugania się za pięknym Enrikiem, Delacqua zaleca się do Ciboletty, którą kocha Caramello i by do niej dotrzeć, przebiera się za gondoliera. Gdy wszystko już się całkowicie miesza – maski opadają ku powszechnej zgodzie i radości.

Kompozytor: Johann Strauss
Autor libretta: Friedrich Zell i Richard Genée
Kierownictwo muzyczne: Wojciech Rodek
Reżyseria: Artur Hofman
Scenografia i reżyseria świateł: Grzegorz Policiński
Kostiumy: Barbara Ptak
Choreografia: Zofia Rudnicka
Przygotowanie chóru: Dawid Jarząb
Występują: Oskar Jasiński, Janusz Ratajczak, Andrzej Kostrzewski, Przemysław Rezner, Dorota Wójcik, Krzysztof Marciniak, Agnieszka Makówka, Olga Maroszek, Robert Ulatowski, Sylwia Nowicka, Patrycja Krzeszowska, Anita Maszczyk, Łukasz Gaj, Aleksander Kruczek, Łukasz Załęski, Łukasz Motkowicz, Mikołaj Trąbka, Aleksandra Borkiewicz, Aleksandra Wiwała, Krzysztof Pilch, Krzysztof Dyttus, Witold Tomczyk, Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

Noc w Wenecji
Premiera: 29 stycznia 2016 roku
Teatr Wielki w Łodzi

Dodaj komentarz